Okuma süresi: < 1 dakika

Bir vitrinde görüp bayıldığımız bir elbise, üstümüze giydiğimizde asla vitrindeki gibi durmaz. Çünkü biz vitrindeki idealleşmiş kadının, kuru kılçık bedenine sahip değilizdir. Yahut, bedenimizde “güzellik”ten sorumlu toplum bakanlarınca çirkin yaftası yapıştırılan bir farklılığımız bulunabilir. Bundan kelli, yine yakıştıramayız elbiseyi üstümüze. Ama neden, kim mükemmel ki?

Engelli Mankenler

İşte tam da bu duyarlılıkla, kâr amacı gütmeyen Pro Infirmis ve Alman kuruluşu Jung Von Matt/Limmat 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü için 2013’te engelli bireyleri de temsil edecek vitrin mankenleri yapmaya giriştiler. Kayıp kol ve bacaklardan eğik omurgaya kadar birçok farklılığı yansıtan mankenler, We Fashion, Modissa, PKZ, Schild and Bernies gibi markaların vitrinlerini süsledi!

Kampanyanın ismi “Because who is perfect? Come closer” (Çünkü kim harika ki? Daha yakına gel). Evet, harika olmamaktan gurur duyuyoruz. Söylenilen gibi olmamaktan kıvanç duyuyoruz. Nasıl gözüktüğümüzle değil kim olduğumuzla karşılanıp uğurlandığımız bir dünya dileği ile!

SCHWEIZ ZUERICH PRO INFIRMIS SCHAUFENSTERAKTION

Kaynak: Fast Company