Bu 1400 yıllık devasa ağaç, her yılın sonbaharında parlak altın rengindeki binlerce yaprağını dökerek olağanüstü bir manzara oluşturuyor.

Dünyanın her yanından gelen turistler, Çin’in Zhongnan Dağı bölgesindeki Budist Gu Guanyin Tapınağı’nın duvarları arasında yaşayan bu yaşlı devin, sonbahardaki muhteşem görüntüsünü yakalayabilmek için tapınağı ziyaret ediyor. Dökülen yaprakların oluşturduğu altın renkli örtüyü görmek için gelen turistler, altın denizinde yüzen bu yaşlı ağacın fotoğrafını çekme şansı buluyorlar.

gingkogold6
MS 618-907 arasında Çin’de hüküm süren Tang Hanedanı’nın kurucusu İmparator Li Shimin için ekildiği tahmin edilen ünlü ağaç turistlerin ilgi odağı. Kız saçı ağacı olarak da bilinen “Gingko” ağacı Çin’e özgü antik bir tür. Gingko ağaçları sonbaharda oluşan büyülü sarı renklerinin yanı sıra geleneksel Uzak Doğu tıbbındaki kullanımı ve yararlı bir gıda oluşuyla da biliniyor.

1400 yıllık bu özel Gingko ağacı muhteşem görüntüsüyle oldukça popüler, ancak Gingko ağaçları yararları ve bölgeyle olan antik bağlarından dolayı da saygı duyulan bir tür.

gingkogold7gingkogold9gingkogold8gingkogold1

Kaynak: My Modern Met