Okuma süresi: < 1 dakika

Norveçli yardım kuruluşu CARE, kadın hakları için mücadele ediyor. Kuruluş, kadına karşı şiddete ve günümüzde toplumda kadınların karşı karşıya kaldığı tehdite yönelik “Babacığım, bana bir fahişe olduğumu söyleyecekler” isimli bir kısa film yayınladı.

Kısa film şimdiden milyonlarca kişi tarafından izlendi. Umuyoruz ki bu kadar güçlü bir şekilde iletilmeye çalışılan önemli mesajı almayan kimse kalmamıştır.

Beş dakikanızı ayırıp izleyebilirseniz sadece kendiniz, çocuklarınız ve torunlarınız için değil, çevrenizdeki herkes için büyük bir iyilik yapmış olacaksınız. Kısa filmin taşıdığı mesaj gerçekten hepimiz için çok önemli.

Video boyunca konuşan genç kadının iletmeye çalıştığı şey aslında hepimizin karşı karşıya kaldığı, tanık olduğu, hatta bazen istemsizce kendini içinde bulduğu bir durum. Genç kadın babasını, büyüdükçe karşılacağı zorluklar, çocukluktan yetişkinliğine kadar kendisine orospu, fahişe, kaltak gibi etiketler yapıştırılacağı konusunda uyarıyor. Erkek çocuklarınının bunu sadece eğlence ve popülarite için yapacağından söz ediyor. “Bunu muhtemelen sen de yaptın ama bazıları şakadan anlamıyor” diyor genç kadın ve 21 yaşındayken uğradığı tecavüzü anlatıyor. Ardından yaşadığı mutlu ilişkinin parçalandığı sıralarda kendisine yeniden “orospu” dendiğini söylüyor. Babasını uyarıyor, ondan bir iyilik istiyor. “Bir şey her zaman ardından gelecek olan şeye sebep olur. Bu yüzden lütfen başlamadan önce durdur bunu. Erkek kardeşlerimin kızlara ‘fahişe’ demelerine izin verme. Çünkü değiller. Bir gün ufak bir çocuk bunun gerçek olduğunu düşünebilir. Her şakanın arkasında bir gerçeklik payı vardır. Lütfen buna izin verme.”CARE’in hazırladığı bu kısa film, çocukluktan yetişkinliğe kadar çevremizde gördüğümüz ve içine itildiğimiz cinsiyetçi dil kullanımının dünya görüşümüzü ve algılarımızı ne yönde değiştirebileceğini anlatıyor. Okul koridorlarında ve arkadaş buluşmalarında rahatça sarf edilen sözlerin nelere mal olabileceğini etkileyici bir şekilde resmediyor.

Kaynak: Idealist 4 Ever