Okuma süresi: 2 dakika

Geçtiğimiz günlerde kadına uygulanan şiddeti, pedofiliyi, taciz ve tecavüzü hoş gören ve meşrulaştıran açıklamalarıyla tepki çeken Nureddin Yıldız, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Oditoryumu’nda İtidal Hayattırbaşlıklı bir söyleşide konuşmacı olarak yer aldı.

Daha önceki konuşmalarında “ ‘7 yaşında bir kız çocuğu 25 yaşında bir erkek veya 7 yaşında erkek, 25 yaşında bir kız evlenebilirler mi? Nikahlanabilirler mi?’ diyelim. Nikah evlilikten daha hassas bir ifade. Evet, nikahlanmalarında sakınca yoktur. Evlilik için bir yaş söz konusu değildir. Erkek kadını dövmezse rahatlamak için başka yollar bulur ve kadın o zaman delirir. Kadınlar delirmemek için yatıp kalkıp Allah’a erkeklere kendilerini dövme hakkı verdiği için şükretmelidir” gibi ifadeler kullanan Nureddin Yıldız cinsiyetçiliği, kadına yönelik şiddeti, çocuk istismarını, pedofiliyi normalleştiren açıklamalarda bulunmuştu.

705_kadin_5Bu cinsiyetçi anlayış daha önce bir öğretim görevlisinin yalnızca birkaç ay önce Cerrahpaşa pediatri kliniğinde bir hasta yakınından şiddet gören kadın asistana “Evlenince kocandan da dayak yemeyecek misin nasıl olsa” demesiyle ortaya çıkmıştı.

Polis ve özel güvenlik tarafından protesto hakları engellendi

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencilerinden bir kısmı olayla ilgili protesto haklarını kullanmak isterken salona alınmayıp polis ve özel güvenlik tarafından engellendiler.

Tıp fakültesinin hekimliğin teorik yanının dışında meslek etiği de kazandırması gerektiğini belirten öğrenciler Hipokrat Yemini’ni hatırlatarak bu bağlamda hiçbir din, milliyet, cinsiyet, ırk ve parti farkının meslek onurunun önüne geçmemesi gerektiğini açıkladılar.

705_kadin_4“Burada bir kez daha tekrarlıyoruz ki kadın düşmanlığına, üniversitedeki erk zihniyete ve cinsiyetçiliğe karşı isyandayız. Ve öz savunma hakkımızı kullanarak tecavüz ve şiddet zihniyetini besleyen her türlü söylemi, eylemi reddediyoruz, ifşa ediyoruz” denildi.

Açıklamanın ardından üniversite kürsü ve olanaklarının cinsiyetçi, çocuk istismarını hoş gören kişilere kullandırılmasını protesto için dekanlık binası önüne siyah çelenk bırakıldı.