Ana SayfaYaşamKadınCinsiyetçi, çocuk istismarcılığını meşru gören zihniyet üniversitede

Cinsiyetçi, çocuk istismarcılığını meşru gören zihniyet üniversitede

-

Geçtiğimiz günlerde kadına uygulanan şiddeti, pedofiliyi, taciz ve tecavüzü hoş gören ve meşrulaştıran açıklamalarıyla tepki çeken Nureddin Yıldız, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Oditoryumu’nda İtidal Hayattırbaşlıklı bir söyleşide konuşmacı olarak yer aldı.

Daha önceki konuşmalarında “ ‘7 yaşında bir kız çocuğu 25 yaşında bir erkek veya 7 yaşında erkek, 25 yaşında bir kız evlenebilirler mi? Nikahlanabilirler mi?’ diyelim. Nikah evlilikten daha hassas bir ifade. Evet, nikahlanmalarında sakınca yoktur. Evlilik için bir yaş söz konusu değildir. Erkek kadını dövmezse rahatlamak için başka yollar bulur ve kadın o zaman delirir. Kadınlar delirmemek için yatıp kalkıp Allah’a erkeklere kendilerini dövme hakkı verdiği için şükretmelidir” gibi ifadeler kullanan Nureddin Yıldız cinsiyetçiliği, kadına yönelik şiddeti, çocuk istismarını, pedofiliyi normalleştiren açıklamalarda bulunmuştu.

705_kadin_5Bu cinsiyetçi anlayış daha önce bir öğretim görevlisinin yalnızca birkaç ay önce Cerrahpaşa pediatri kliniğinde bir hasta yakınından şiddet gören kadın asistana “Evlenince kocandan da dayak yemeyecek misin nasıl olsa” demesiyle ortaya çıkmıştı.

Polis ve özel güvenlik tarafından protesto hakları engellendi

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencilerinden bir kısmı olayla ilgili protesto haklarını kullanmak isterken salona alınmayıp polis ve özel güvenlik tarafından engellendiler.

Tıp fakültesinin hekimliğin teorik yanının dışında meslek etiği de kazandırması gerektiğini belirten öğrenciler Hipokrat Yemini’ni hatırlatarak bu bağlamda hiçbir din, milliyet, cinsiyet, ırk ve parti farkının meslek onurunun önüne geçmemesi gerektiğini açıkladılar.

705_kadin_4“Burada bir kez daha tekrarlıyoruz ki kadın düşmanlığına, üniversitedeki erk zihniyete ve cinsiyetçiliğe karşı isyandayız. Ve öz savunma hakkımızı kullanarak tecavüz ve şiddet zihniyetini besleyen her türlü söylemi, eylemi reddediyoruz, ifşa ediyoruz” denildi.

Açıklamanın ardından üniversite kürsü ve olanaklarının cinsiyetçi, çocuk istismarını hoş gören kişilere kullandırılmasını protesto için dekanlık binası önüne siyah çelenk bırakıldı.

SON YAZILAR

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Sus(ma)mak! İnan(ma)mak!

Gündem şu an bu iki kavramdan çok da bağımsız bir noktada değil. Size şimdi ufak bir düşünce egzersizi yaptırmak istiyorum. Bana katılabilirsiniz veya eleştirmek istediğiniz...

Kadın, doğa ve kesişen tahakküm: Av ihalelerinden İstanbul Sözleşmesi’ne, Kuzey Ormanları’ndan 6284’e

Hem ekofeminizm hem vegan feminizm kadınların, doğanın ve hayvanların üzerindeki ataerkil kapitalist baskının nasıl ortak sömürü hikayeleri ortaya çıkardığını yıllardır tartışıyor. Üstelik bunu, sadece bu...
Serap Kızıleroğlu
Serap Kızıleroğlu
İstanbul’da yaşamakta, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde öğrenim görmektedir. Feminizm, felsefe, psikoloji ve edebiyata meraklı bir kitap ve sanat tutkunu. İçinde insan olmayan yemyeşil fotoğraflar çekmeyi sevmekte.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol