Kadınların tepkilerine rağmen Bursa ve Malatya’da hayata geçirilen “kadınlara özel ulaşım aracı” uygulaması Maraş’ta da başlatıldı. AKP’li belediye iki otobüs hattının “kadınlara özel” olacağını açıkladı, son sefer saatini de 19.00 olarak belirledi.

Bursa’da ve Malatya’da uygulanan ve kadınların tepkiyle karşıladığı “kadınlara özel ulaşım aracı” uygulamalarına bir yenisi daha eklendi. AKP’li Maraş Belediyesi, sadece kadınların kullanacağı iki otobüs hattı belirledi, son sefer saatinin de 19.00 olduğunu duyurdu.

Son sefer saati 19.00!

Maraş Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Toplu Taşıma Şube Müdürlüğü tarafından yalnızca 13 ve 22 numaralı hatlarda geçerli olacak “Kadınlara Özel Otobüs” uygulaması başlatıldı. Gerici ve cinsiyetçi uygulama kapsamında toplutaşıma araçlarının yalnızca saat 19.00’a kadar seferlerine devam edeceği açıklandı. Otobüs önceki gün ilk seferini yaptı.

“Bu uygulamayı kabul etmiyoruz”

Söz konusu uygulama Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Maraş’ta da büyük tepki çekti. Kadınları toplumdan ayrıştıran ve ötekileştiren bu uygulamanın kabul edilemez olduğunu belirten Maraşlı kadınlar, “Otobüsleri ayırarak tacizci zihniyetini bitiremezsiniz. Maraş’ta bu uygulamayı istemiyoruz” dediler.

AKP’den cinsiyetçi ulaşım hizmetleri

AKP’li Malatya Büyükşehir Belediyesi de geçen aylarda Şehit Hamit Fendoğlu Şehirlerarası Otobüs Terminali (MAŞTİ)-İnönü Üniversitesi arasında yalnızca kadınların kullanacağı iki pembe trambüsü ‘hizmet’e sokmuştu. Bursa’da ise AKP’li Büyükşehir Belediyesi, metroda “kadınlara özel vagon” uygulamasını kadınların tüm tepkisine karşın hayata geçirmişti. Kadınların tepkisi üzerine açıklama yapan Burulaş yetkilileri, en son vagonda kadınlara öncelik tanınacağını, ancak erkeklerin de bu vagonlarda seyahat edebileceğini savunmuştu.

Kadınlar, her iki kentte de uygulamaya büyük tepki göstermiş, cinsiyetçi ve ayrımcı olan bu uygulamalarla tacizlere ve cinsel saldırılara karşı önlem alınamayacağını vurgulamışlardı.

Alıntı: BirGün