Ana SayfaYaşamÇocukçaCinsiyetsiz oyuncaklar için savaşanlar yeni bir zafer kazandı

Cinsiyetsiz oyuncaklar için savaşanlar yeni bir zafer kazandı

-

Bütün dünya neden oğlan çocuklarına oyuncak bebeklerle oynayamayacağını ya da kız çocuklarına kamyonla oynayamayacağını söylemeye çalışıyor? Buna kafa yoran aileler geçen hafta sonu yeni bir zafer kazandı.

The Independent’in pazar günü yayınladığı habere göre, Toys “R” Us İngiltere, internet sitesinden cinsiyet kategorisini kaldırdı. Oyuncak şirketlerinin oyuncaklarını cinsiyetsiz bir biçimde satışa sunması için uğraşan Let Toys be Toys (Oyuncaklar oyuncak kalsın) grubu, Toys “R” Us’ı 2 yıldır bu adım için zorluyordu. Grup üyeleri pazar günü zaferlerini kutladı.

İnternet sitelerinde, “Bütün çocuklara karşı daha kucaklayıcı olmak için gösterilen çabalar sonucunda bu Noel’de pek çok çocuğu ve aileyi mutlu edecek gibi görünüyor” şeklinde bir demeç yayınladılar.

Elbette 2015’de bu başarı, kısıtlayıcı, bayatlamış psikolojik ve sosyolojik cinsiyet kimliklerinden uzaklaşabileceğimizi söyleyen herkesin başarısıdır. Ama oyuncak dünyasında her şey aydınlığa kavuşmuş değil.

Toys R Us

 

Toys “R” Us halihazırda İngiltere mağazalarından cinsiyet kategorisini kaldırdı ama şirketin en önemli parçalarından olan Amerikan internet sitesinde henüz kaldırmadı.

Toys R Us 2
“Shop By” altında artık oğlan ya da kız çocuklarına göre oyuncaklar diye bir kategori artık yok. (Toys R Us İngiltere internet sitesi)

Amerikanlar Black Friday veya Cyber Monday için siteye giriş yaptıklarında, hâlâ erkekler için “aksiyon figürleri, kızlar için oyuncak bebekler”in yer aldığı cinsiyet kısmını görecekler.

Geçen Ekim’de Toys “R” Us sözcüsü New York Times’a bunun sebebi için “Veriler müşterilerin hâlâ cinsiyete göre ürün araması yaptığını gösteriyor” dedi. İngilizler buna pek meyilli değil, diğer türlü Toys “R” Us’ın yapacak daha çok işi olurdu.

Kaynak: Fusion 

SON YAZILAR

Feza Gürsey Bilim Merkezi Ankaralı çocukları bilimle buluşturuyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Feza Gürsey Bilim Merkezi bilim etkinlikleri ile Ankaralı çocukları bilimle buluşturuyor. Altınpark içinde yer alan bilim merkezi Altınpark'ta sabit kalmıyor, bilimi parklara...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları Çocuk Şenliği ile sona eriyor

Halkevleri'nin 17. Yaz Çocuk Buluşmaları, 30 Temmuz Pazar, 14.00- 17.00 arasında düzenlenecek çocuk şenliği ile sona erecek. Halkevleri'nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları 3 Temmuz’da Başlıyor

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları bu yıl 3- 30 Temmuz arası yapılacak. Halkevleri’nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve Yaz Çocuk Buluşmaları bu...
Meltem Aydaş
Meltem Aydaş
Karşılaştırmalı Edebiyat mezunu. Neyle neyi karşılaştırıyor. Her şeyi merak ediyor, daha azını okuyor, çok azını yazıyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol