Okuma süresi: 2 dakika

Bütün dünya neden oğlan çocuklarına oyuncak bebeklerle oynayamayacağını ya da kız çocuklarına kamyonla oynayamayacağını söylemeye çalışıyor? Buna kafa yoran aileler geçen hafta sonu yeni bir zafer kazandı.

The Independent’in pazar günü yayınladığı habere göre, Toys “R” Us İngiltere, internet sitesinden cinsiyet kategorisini kaldırdı. Oyuncak şirketlerinin oyuncaklarını cinsiyetsiz bir biçimde satışa sunması için uğraşan Let Toys be Toys (Oyuncaklar oyuncak kalsın) grubu, Toys “R” Us’ı 2 yıldır bu adım için zorluyordu. Grup üyeleri pazar günü zaferlerini kutladı.

İnternet sitelerinde, “Bütün çocuklara karşı daha kucaklayıcı olmak için gösterilen çabalar sonucunda bu Noel’de pek çok çocuğu ve aileyi mutlu edecek gibi görünüyor” şeklinde bir demeç yayınladılar.

Elbette 2015’de bu başarı, kısıtlayıcı, bayatlamış psikolojik ve sosyolojik cinsiyet kimliklerinden uzaklaşabileceğimizi söyleyen herkesin başarısıdır. Ama oyuncak dünyasında her şey aydınlığa kavuşmuş değil.

Toys R Us

 

Toys “R” Us halihazırda İngiltere mağazalarından cinsiyet kategorisini kaldırdı ama şirketin en önemli parçalarından olan Amerikan internet sitesinde henüz kaldırmadı.

Toys R Us 2
“Shop By” altında artık oğlan ya da kız çocuklarına göre oyuncaklar diye bir kategori artık yok. (Toys R Us İngiltere internet sitesi)

Amerikanlar Black Friday veya Cyber Monday için siteye giriş yaptıklarında, hâlâ erkekler için “aksiyon figürleri, kızlar için oyuncak bebekler”in yer aldığı cinsiyet kısmını görecekler.

Geçen Ekim’de Toys “R” Us sözcüsü New York Times’a bunun sebebi için “Veriler müşterilerin hâlâ cinsiyete göre ürün araması yaptığını gösteriyor” dedi. İngilizler buna pek meyilli değil, diğer türlü Toys “R” Us’ın yapacak daha çok işi olurdu.

Kaynak: Fusion