Okuma süresi: < 1 dakika

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tamamıyla gelecekle ilgilenen bir kurum. Fakan MIT’de açılacak yeni bir nanoteknoloji laboratuvarının (MIT.nano) inşaatı sırasında inşaatçılar, geçmişten bir şeye rastladılar. Bu şey içinde garip objeler, kağıtlar ve notlar olan garip bir cam kapsüldü.

Zaman kapsülü 1957 yılında MIT öğrencileri tarafından Compton Laboratuvarları’na ev sahipliği yapan 26 nolu binanın inşaatı sırasında gömülmüştü. Geçtiğimiz haftalarda yine bir başka inşaat bu zaman kapsülünü yerin altından çıkmaya zorladı. Kapsül, notlarla birlikte bilimsel ıvır zıvırlarla doluydu.

Zaman kapsülü tam 58 yıl yerin altında gömülü kaldı. Fakat çok daha uzun kalması öngörülerek gömülmüştü. Bilim insanları 2957 yılına kadar, yani tam bin yıl sonrasında yerinden çıkarılması için gömmüşlerdi. Kapsülü camdan yapmışlardı çünkü yerin altına gömdükleri şeyin bin yıl sonraki nesle ulaşabilmesi adına kapsülü ve içindekileri paslanmalardan ve çürümelerden korumak istemişlerdi.

İçerisinde umutlarıyla bin yıl sonrası için mesajlar taşıyan kapsülde ne yazdığını öğrenmek için videoyu izleyebilirsiniz (Video İngilizcedir).

MIT-Time-Capsule-1

MIT-Time-Capsule-2

Kaynak: PopSci