Okuma süresi: 2 dakika

23 Nisan Çocuk Bayramı haftası boyunca Çankaya Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklere katkı sunan Artı Atölye, Ankara’da çocuklarla buluştu. “Benimle Oynar Mısın?” adıyla düzenlenen oyun temalı etkinliklerle bir araya gelen çocuklar, dört gün boyunca çeşitli etkinlikler, atölyeler, oyunlar ve müze gezileriyle 23 Nisanı kutladı. 

Çocuk katılımını esas alan etkinlikler, 16-17-20-21 Nisan 2022 tarihlerinde Ankara’da gerçekleşti. Yüzlerce çocukla bir araya gelinen etkinliklerde hem çocuklar hem de aileleri keyifli vakitler geçirdi. 

Oyun İyileştirir

UNICEF, her 7 çocuktan en az 1’inin karantina koşullarından doğrudan etkilendiğini söylüyor. Bu süreçte 1,6 milyardan fazla çocuğun eğitim kaybı yaşadığını belirten UNICEF, rutin değişimi, eğlencenin kesintiye uğraması, sağlık endişesi ve ailenin gelir kaybı yaşaması gibi durumların çocuklar üzerinde olumsuz etkiler (korkulu ve öfkeli hissetme ve gelecek için endişe duyma) yarattığını da belirtiyor. 

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 31. Maddesi; oyun, dinlenme ve eğlenme hakkından bahsediyor. Kriz ve afet sonrası dönemlerde ise oyunun iyileştirici ve rehabilite edici rolü bulunuyor. Artı Atölye’nin buradan yola çıkarak hazırladığı “Benimle Oynar Mısın?” etkinlikleriyle birlikte çocuklar, COVID-19 rutininin içinde sağlıklı ve iyi olma halini bütüncül bir yaklaşımla deneyimleme şansı edindi.

“Oyun Oynamayı Seven Şımarık Fil”

16-17 Nisan’da Çankaya Belediyesi Muammer Sun Müzik Atölyesi’nde biraraya gelen çocuklar, ebeveynler ve eğitmenler çeşitli oyun atölyelerinde buluştu. Çocuklar açık havada birlikte oynama şansı bulurken; yoga ile doğada yaşayan diğer canlıları ve kendi duygularını tanıdılar, onlarla arkadaş oldular. Geri ve ileri dönüşüm tekniklerini oyuncak tasarlayarak deneyimleyen çocuklar, “Sen Olsan?” kutu oyunu ile çocuk hakları üzerine birlikte düşündüler.

Birinci gün Yaratıcı Drama Eğitmeni ve Hikâye Anlatıcısı Koray Budak’ın kolaylaştırıcılığında “Oyun Oynamayı Seven Şımarık Fil” kitabı ile anlatı tiyatrosu, ardından Yaratıcı Drama ve Yoga Eğitmeni Olcay Yavuz ile dans atölyesi gerçekleşti. Çocuklar Şımarık Fil ile ormanda onlarca oyun oynadı, müzik eşliğinde beden perküsyonu ile tanıştılar. İkinci gün Yaratıcı Drama Eğitmeni ve Oyun Tasarımcısı İbrahim Toprak’ın kolaylaştırıcılığında “Oyun Zamanı”, Yaratıcı Drama ve Yoga Eğitmeni Seda Kumral ile “Bedenim ve Duygularım Bana Arkadaş” çocuk yogası, Çocuk Gelişim Uzmanı Ekin Özcan ile “Atıklardan Oyuncak Tasarımı”, Yaratıcı Drama ve Çocuklar İçin Felsefe Eğitmeni Fatma Tulum ile “Kutu Oyunları” atölyeleri gerçekleşti. 

“Müze Kaşifleri Oyuncak Keşfinde”

20-21 Nisan’da Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi’nde “Müze Kaşifleri Oyuncak Keşfinde” müze gezisi ve atölyesine katılan çocuklar, oyunlardan yararlanarak müzeyi ve oyuncakları tanıdılar. Sıla Bayındır ve Çocuk Gelişim Uzmanı Ekin Özcan yürütücülüğünde müzeyi gezen çocuklar, kendilerine verilen kartlar üzerindeki oyuncağı büyüteçlerle bulmaya çalıştı. Müze gezisi sonrası Yaratıcı Drama Eğitmeni ve Hikâye Anlatıcısı Koray Budak ve Yaratıcı Drama Eğitmeni ve Oyun Tasarımcısı İbrahim Toprak’la oyunlar oynayan çocuklar, müzede gördükleri oyuncakların yerine geçerek kendi müzelerini oluşturdular. 

Nisan ayı boyunca oyun temalı etkinlikler gerçekleştiren, kitap ve oyun rehberi paylaşan Artı Atölye, “Benimle Oynar Mısın?” çağrısının çocuklar ve herkes için birlikte iyileşmeye davet olduğunu belirtiyor. Artı Atölye, çocuk haklarının korunduğu bir dünya hayali olan ya da bu hayalin bir parçası olmak, katkı sunmak ve gönüllü olmak isteyen herkesi Artı Atölye çemberine davet ediyor.