Bir grup Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi 9. Sınıf öğrencisi bu sene, Intersection Spero takımı olarak, FLL (FIRST Lego League) ya da diğer adıyla Bilim Kahramanları Buluşuyor adlı turnuvaya katıldılar ve İstanbul Bölgesel turnuvalarında Proje Birinciliği Ödülü’nü alıp ulusal turnuvalara katılmaya hak kazandılar.

FLL turnuvaları 3 aşamadan oluşuyor: Robot, proje ve öz değerler. Her sene bir tema seçilen bu turnuvalarda, bu senenin teması “çöpe çözüm, çöple çözüm”. Intersection Spero takımı da bu temaya göre çalıştı ve Dünya’daki çöp sorununa bir çözüm getirmek istedi.

Şimdi sözü onlara bırakalım: “Depolama sahalarındaki atıkların yaklaşık 1/3’ü (yaklaşık 29 milyon ton) ambalaj atıklarından oluşur ve bu ambalajlar organik atıklarla temasından dolayı geri dönüştürülemez. Bu ambalajların bazıları doğada yaklaşık 2 milyon yılı aşkın sürede çözünür. Ayrıca bu ambalajlar ürünün fiyatının yüzde 16 ile yüzde 25’ini oluşturur. Biz de, bu ve bunun gibi daha birçok eksiklik olduğunu fark edince yeni bir ambalaj sistemi oluşturmaya karar verdik.

Intersection Spero Takım Üyeleri ödülü
Intersection Spero Takım Üyelerinin İstanbul Bölgesel turnuvalarında kazandıkları Proje Birinciliği Ödülü

Bu hedefimizi gerçekleştirmek için daha önce askeriyede dayanıklılığı arttırmak için kullanılan özel bir karışımı seçtik. Bu karışım, şu anki ambalajlara ek olarak ürünü ısıya, kire, pasa, kimyasallara, UV ışınlarına, yağa ve suya karşı büyük oranda koruyor. Darbelere, göçmelere ve kırılmalara karşı da büyük oranda koruma sağlayan bu karışımı, ambalaj özelliği göstermesi ve darbeler dışında bahsettiğimiz diğer etkenlere karşı koruyabilmesi için doğa dostu filmleri kullandık. Karışımı filmlere uyguladık ve ürettiğimiz ambalajı ürün üstünde vakumladık. Böylece ürüne tam temas eden bir ambalaja sahip olduk.
Bu gibi maddelerin doğada çözünmesi ve geri dönüştürülebilmesinin en önemli maddelerden olduğunu bildiğimizden, projemize bu amaçlara uyacak şekilde yön verdik. İçerdiği maddelerden dolayı doğada şimdiki ambalajlardan daha kısa sürede zararsız biçimde çözünebilecek. Yağdan etkilenmediği için de organik atıklarla karışsa bile geri dönüştürülebilecek.

Ambalajın geniş kitlelere ulaşması için maliyetinin uygun, sanayiye de uygulanabilir olması gerekir. Bu yüzden ürettikleri ambalaj, şimdikilerden çok daha uygun fiyatlı olacak.

Intersection Spero Takım Üyeleri 2

Üstelik her şeyi de planlamışlar: “Sanayiye uygulanabilirlik açısından da teknik ressamlarla yaptığımız görüşmeler sonucu ambalaj tesisimizin bir çizimini yaptık.

Projenin doğruluğunu test etmek için Ambalaj Sanayicileri Derneği, PAGÇEV, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi bu konuda uzmanlaşmış kurumlardan destek aldık. Ayrıca üniversitelerden çevre, kimya ve fizik profesörleriyle de projemizi paylaştık. Araştırmalarımıza son hız devam ediyor, ulusal turnuvalar için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Çöp sorununa çözüm arayan bu çocuklar gerçekten harikalar! Muhteşem projelerini canı gönülden destekliyor, Intersection Spero takımına başarılar diliyoruz. 

Proje hakkında sorularınız ve FLL hakkında bilgi almak için onlara mail atabilir, internet sitelerine göz atabilirsiniz. Ayrıca onları gözden kaybetmemek için Facebook ve Twitter sayfalarına bakıp takibe alabilirsiniz.