Ana SayfaYeşilGeri DönüşümBu çocuklar bir harika: Intersection Spero'dan çöp sorununa çözüm

Bu çocuklar bir harika: Intersection Spero’dan çöp sorununa çözüm

-

Bir grup Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi 9. Sınıf öğrencisi bu sene, Intersection Spero takımı olarak, FLL (FIRST Lego League) ya da diğer adıyla Bilim Kahramanları Buluşuyor adlı turnuvaya katıldılar ve İstanbul Bölgesel turnuvalarında Proje Birinciliği Ödülü’nü alıp ulusal turnuvalara katılmaya hak kazandılar.

FLL turnuvaları 3 aşamadan oluşuyor: Robot, proje ve öz değerler. Her sene bir tema seçilen bu turnuvalarda, bu senenin teması “çöpe çözüm, çöple çözüm”. Intersection Spero takımı da bu temaya göre çalıştı ve Dünya’daki çöp sorununa bir çözüm getirmek istedi.

Şimdi sözü onlara bırakalım: “Depolama sahalarındaki atıkların yaklaşık 1/3’ü (yaklaşık 29 milyon ton) ambalaj atıklarından oluşur ve bu ambalajlar organik atıklarla temasından dolayı geri dönüştürülemez. Bu ambalajların bazıları doğada yaklaşık 2 milyon yılı aşkın sürede çözünür. Ayrıca bu ambalajlar ürünün fiyatının yüzde 16 ile yüzde 25’ini oluşturur. Biz de, bu ve bunun gibi daha birçok eksiklik olduğunu fark edince yeni bir ambalaj sistemi oluşturmaya karar verdik.

Intersection Spero Takım Üyeleri ödülü
Intersection Spero Takım Üyelerinin İstanbul Bölgesel turnuvalarında kazandıkları Proje Birinciliği Ödülü

Bu hedefimizi gerçekleştirmek için daha önce askeriyede dayanıklılığı arttırmak için kullanılan özel bir karışımı seçtik. Bu karışım, şu anki ambalajlara ek olarak ürünü ısıya, kire, pasa, kimyasallara, UV ışınlarına, yağa ve suya karşı büyük oranda koruyor. Darbelere, göçmelere ve kırılmalara karşı da büyük oranda koruma sağlayan bu karışımı, ambalaj özelliği göstermesi ve darbeler dışında bahsettiğimiz diğer etkenlere karşı koruyabilmesi için doğa dostu filmleri kullandık. Karışımı filmlere uyguladık ve ürettiğimiz ambalajı ürün üstünde vakumladık. Böylece ürüne tam temas eden bir ambalaja sahip olduk.
Bu gibi maddelerin doğada çözünmesi ve geri dönüştürülebilmesinin en önemli maddelerden olduğunu bildiğimizden, projemize bu amaçlara uyacak şekilde yön verdik. İçerdiği maddelerden dolayı doğada şimdiki ambalajlardan daha kısa sürede zararsız biçimde çözünebilecek. Yağdan etkilenmediği için de organik atıklarla karışsa bile geri dönüştürülebilecek.

Ambalajın geniş kitlelere ulaşması için maliyetinin uygun, sanayiye de uygulanabilir olması gerekir. Bu yüzden ürettikleri ambalaj, şimdikilerden çok daha uygun fiyatlı olacak.

Intersection Spero Takım Üyeleri 2

Üstelik her şeyi de planlamışlar: “Sanayiye uygulanabilirlik açısından da teknik ressamlarla yaptığımız görüşmeler sonucu ambalaj tesisimizin bir çizimini yaptık.

Projenin doğruluğunu test etmek için Ambalaj Sanayicileri Derneği, PAGÇEV, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi bu konuda uzmanlaşmış kurumlardan destek aldık. Ayrıca üniversitelerden çevre, kimya ve fizik profesörleriyle de projemizi paylaştık. Araştırmalarımıza son hız devam ediyor, ulusal turnuvalar için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Çöp sorununa çözüm arayan bu çocuklar gerçekten harikalar! Muhteşem projelerini canı gönülden destekliyor, Intersection Spero takımına başarılar diliyoruz. 

Proje hakkında sorularınız ve FLL hakkında bilgi almak için onlara mail atabilir, internet sitelerine göz atabilirsiniz. Ayrıca onları gözden kaybetmemek için Facebook ve Twitter sayfalarına bakıp takibe alabilirsiniz. 

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Dönüştüremediklerimizden misiniz?

Çevrenin korunması adına yapılan sayısız kampanya ve yenilik ile karşı karşıyayız. Aslında mesele çevrenin koruma ile yan yana anılmasında. Korumayı gerçekleştirmek için eylemi yapan aktörün...

Geri dönüşümü sonsuza dek değiştirme gücü: Lasso, akıllı evsel geri dönüşüm sistemi

Yeni nesil için geri dönüşüm yeniden tanımlanıyor. Bir zamanlar atık dediğimiz şeyin saf, değerli ve geri dönüştürülebilir plastik, cam veya metal ürünlere sıkıştırabileceğini hayal edin....

Sürdürülebilir bir inşaat ürünü: Geri dönüştürülmüş plastik atıklardan üretilen sağlam tuğlalar

Afrika merkezli Gjenge Makers, geri dönüştürülmüş plastik atıklardan sağlam tuğlalar üretiyor. Çevre üzerindeki etkilerini görmezden gelen şirketler sadece müşterilerini ve yatırımcılarını uzaklaştırmaz, varoluşsal zorluklarla karşı karşıya...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol