Ana SayfaYaşamÇocukçaÇocuklar için doğanın gizemli dünyasına kapı açan en iyi 5 uygulama

Çocuklar için doğanın gizemli dünyasına kapı açan en iyi 5 uygulama

-

Bazılarımız teknolojinin zirvesinin elimizde koca Nokia’larla “Yılan” oynamak olduğu zamanları iyi hatırlar. Zamane çocukları için ise artık kendi akıllı telefonları ya da tabletleri var. Kendi kişisel cihazları ile vakit geçirmenin yanı sıra bilgisayarda ödev hazırlamaktan tutun da, televizyon izlemeye kadar varan denklemde; internet hattının ve Wi-Fi’nin dışına pek seyrek çıkıyorlar. Bırakın eski günlerdeki gibi bir arsada top koşturmayı, seksek atlamayı çocuklar artık dışarıda pek az vakit geçiriyorlar. Bu yüzden sizin için birkaç uygulama seçtik.

Neyse ki yine teknoloji devreye giriyor ve çocukların dış dünya ile ilgilenmelerini sağlayabilecek uygulamalar, çocukların bu ekran bağımlılığını doğaya karşı biraz olsun yöneltmelerini sağlamaya çalışıyor.

İşte bunlardan bizim seçtiğimiz fantastik uygulama paketleri:

Audubon Owls (Audubon Howls Baykuşları / Üstelik de Beleş)

Audubon Owls app

Adını Tahitili meşhur bir kuş gözlemcisinden alan bu uygulama, özellikle daha küçük çocuklarla beraber vakit geçirmek için yaşça büyük çocuklar ya da ebeveynler için de bir harika. Birçok Audubon uygulamaları ücretsiz olarak indirilebiliyor.

19 farklı baykuş türüne ilişkin oldukça sağlam bilgiler içeren uygulamada kuş tanımları, lokasyon bilgileri ve ses örnekleri gibi yeni yetme kuş meraklılarını tatmin edecek özellikler barındırıyor. Ayrıca gözlemlerinizi raporlayabilir ve diğer kullanıcıların gözlem raporlarını inceleyebilirsiniz. Yani, çocuğunuzu yerel vahşi doğa ile heyecanlandırabilmek için basit ama etkili bir yöntem. Onları gerçekten dışarı çıkıp, büyüleyici kuş dünyasını görmek için yüreklendiren bir uygulama.

Meet the Insects: Forest Edition (Böcekleri Tanıyalım: Orman Sürümü / 4 dolar 99 sent, Yalnızca iPad)

Meet the Insects

Bu geniş içerikli böcek rehberi, gençler için olduğu kadar yetişkinler için de eğlenceli bir uygulama. Özellikle insani biçimler verilmiş sürüngen ve böcek görüntülerinden kaçınan rehber, birçok fotoğraf ve videoların zengin bilgi içeriği ile böcekleri olduğu gibi gerçekçi ve saygın bir şekilde sunuyor.

Maalesef, uygulama sadece iPad için sınırlı fakat ödediğiniz paraya karşılık multimedya görüntüleri, eğlenceli gerçekler ve küçük testler gibi birçok hizmeti de çevrimdışı beraberinde sunuyor; böylece internet bağlantısız otobüs ve araba yolculukları için de ideal bir araç haline geliyor. Katmanlı ses örnekleri, hafif animeler uygulamanın kiymetini iyiden mükemmele çıkartıyor. Bunun dışında yine raporlama özellikleri, çocukların böcek ilgilerini ortaya çıkarmalarını sağlıyor ve her yaştan böcek tutkunları için gayet iyi bir kaynak.

MarcoPolo Ocean (Marco Polo Okyanusu / 2 dolar 99 sent)

MarcoPolo Ocean

Bu canlandırmalı uygulama, üç katmanlı okyanus bölgesine dalıyor: Yüzey, mercan kayalıkları ve okyanusun derinlikleri. Balıklar, yunuslar, ahtapotlar ve dokunmatik ekrandaki bütün diğer canlılar, çocuğunuz tarafından sanal ekrana yerleştirilebilir, beslenilebilir ve beraberce salınmaları izlenilebilir.

Farklı seviyeler, farklı deniz yaşamları bilgilerini sunuyor. Örneğin, kullanıcılar bir katil balina Orka “inşa edebilir” ve bir deniz memelileri seçkisi hakkında öğrenebilir ya da bir denizaltı oluşturup, derin denizlerde dolaştırabilir. Uygulama kendi anlatısına da sahip olduğundan ve içeriğinde metin de olmadığından okul öncesi yaş grubu için yani 5 ve daha altı yaş grubu için mükemmel addediliyor. Ne var ki, eğitim malzemesi kısıtlı ve ancak belli hayvanlar için açıklama var. İçinde eğlenceli ve parlak renkli denizanaları, mercanlar ve deniz bitkileri varsa da haklarında hiçbir bilgi yok. Farklı okyanus katmanları da açıklanmış değil. Meraklı bir çocuk için bu uygulama, birçok soruyu yanıtsız bırakabilir; ancak deniz yaşamına ilişkin daha derin bir ilgi uyandırmak amaçlı olarak basit ve eğlenceli bir başlangıç olarak görülebilir.

Star Walk Kids (2 dolar 99 sent)

Star Walk Kids

Bu uygulama, çocukları yıldızlara ulaştıracak. Daha karışık olan birçok yıldız izleme programından (örneğin; orijinal Star Walk programı) daha basit ancak hâlâ zengin bir içerik barındırıyor. Ufuk ve takımyıldızları izleme programları çizgi film tarzında ve yazılı ve sözlü malzeme de basitleştirilmiş durumda. Kullanımı kolay ve memnunluk verecek bir şekilde; hipnotik-ebeveynler de çocuklar kadar gecenin gökyüzünde dalıp gitmeye meraklı olacak. Kullanımı hoş ve kendi hızınızda gitmek mümkün. Farklı seviyeler ya da kafa karıştıracak menüler yok, sadece keyfine göre tıkla ve gözle. Star Walk Kids, aile için birlikte astronomiyi deneyimlemesi ve çocukların gökle ilgili kendi başlarına keşiflerde bulunması için harika bir platform diyelim ve son uygulamaya geçelim.

Nature Maestro: Rainforest Day (Doğa Ustası: Yağmur Ormanları Günü / 1 dolar 99 sent, yalnızca iPad)

Nature Maestro

Yağmur Ormanları Günü, hayvan ve ortam seslerini bir balta girmemiş orman senfonisine çevirebileceğiniz bir uygulama. Bir ses teknisyeni, Kosta Rika’dan çeşitli doğa seslerini kaydetti. Bu sesler arasında çığlık atan maymunlardan, farklı kuş türlerinden, zehirli kurbağa ve fırtınalara kadar çok çeşitli örnekler var. İsteğe bağlı müzik melodilerinden ritim parçalarına kadar biraz daha müzik hissi dokunuşu vermek mümkün.

Yeni bir çalışma bittiği zaman, çocuğunuz bir anlatı da seçebilir ve başkaları ile paylaşabilir. Birkaç dakikalık bir çabadan sonra, ebeveyn ve çocuklar zengin bir ses dokulu yapım ile dinleyicilerini tropiklerin kalbine taşıyabilir. Bu uygulama 6 ve daha üzeri yaş çocuklar için öğretmen ya da velileri ile kullanılmak üzere tavsiye edildiği gibi daha büyük yaştaki çocuklar için tek başına da kullanılabilir. Doğa ustası, her bir hayvan üzerine eğitim malzemeleri ve ders planları önerileri ile birlikte satılıyor.

Kaynak: Sierra Clup

SON YAZILAR

Feza Gürsey Bilim Merkezi Ankaralı çocukları bilimle buluşturuyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Feza Gürsey Bilim Merkezi bilim etkinlikleri ile Ankaralı çocukları bilimle buluşturuyor. Altınpark içinde yer alan bilim merkezi Altınpark'ta sabit kalmıyor, bilimi parklara...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları Çocuk Şenliği ile sona eriyor

Halkevleri'nin 17. Yaz Çocuk Buluşmaları, 30 Temmuz Pazar, 14.00- 17.00 arasında düzenlenecek çocuk şenliği ile sona erecek. Halkevleri'nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları 3 Temmuz’da Başlıyor

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları bu yıl 3- 30 Temmuz arası yapılacak. Halkevleri’nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve Yaz Çocuk Buluşmaları bu...
Altuğ İçilensu
Altuğ İçilensu
Yazmasam deli olacaktım" demiş şair, yazsak da bizi deli eden koşullar var demiş delinin biri. Mahlası "Deli Filozof" olan Altuğ, edebiyattan şiire, tiyatrodan sinema ve fotoğrafa kadar birçok alana el attı. Bir adam olamadı gitti; bu gidişle de olmayacak galiba. İstanbul'da, New York'ta ve Berlin'de yaşadı. Kadınları çok sevdi; yıldızlar şahidimdir, dedi. Hayatla müşteki olan işbu kişiye ifadesi okundu. Evet bu ifade bana aittir, dedi; imzaladı ve onayladı.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol