Ana SayfaYaşamÇocukçaÇocukları feminizm ile tanıştıran kitap: Feminist Baby

Çocukları feminizm ile tanıştıran kitap: Feminist Baby

-

Loryn Brantz’ın yeni kitabı çocukları feminizmle tanıştırıyor.

İllüstratör ve tasarımcı Loryn Brantz, olumlu etki yaratacak bir çocuk hikayesi yazmaya çalışıyordu. Bir gün bir arkadaşının doğum öncesi partisi için hediye edebileceği bebek kitabı bakarken feminist bir bebek karakter yaratmayı düşündü.

Feminist bebek ne giyeceğini kendisi seçer.

“Arkadaşlarımın bebeklerine ve gelecekte olması muhtemel bebeklerime verebileceğim bir kitap yazmak istiyordum.” diyor Brantz.

Brantz, bebekleri “feminizm” kelimesiyle tanıştıracak ve ebeveynlerin çocuklarıyla feminizm hakkında konuşmalarında dönüm noktası olabilecek bir kitap yarattı. (Bir sayfada “Feminist bebek pembeyi de maviyi de sever” yazıyor.)

Ve seçtiği kıyafeti beğenmemeniz umurunda değildir.

“Eğer bir çocuk Feminist Bebek kitabını severse bu, hayatlarının ileriki dönemlerinde onların feminizmle pozitif bağlantı kurmalarını sağlayacak diye düşünüyorum.” diyor.

Brantz, kitabın satışa sunulmasını beklerken bu karakteri çizmeyi özlemiş ve yine bu karakteri içeren yetişkinlere yönelik karikatürler çizmeye başlamış.

Bebeğin cinsiyetini öğrenme partisi | Hazır mısın? / 3.. 2.. 1 / Kendini nasıl tanımlarsa öyle! / Biz de öyle umuyorduk!

Feminist bebek, bu karikatürlerde patriyarkayı paramparça etmeye ve “bebeğin cinsiyeti öğrenme” gibi sıkıcı gelenekleri altüst etmeye kararlı bir kahraman olarak çiziliyor. Karikatürler politik yorumlarda bulunurken aynı zamanda da okuyucuyu güldürüyor. Hitap ettikleri kitleler farklı olsa da karikatürler ve kitap temelde aynı mesajı veriyor.

“Feminizm herkes içindir, bebekler de dahil!” diyor Brantz.

Daha fazla Feminist Bebek karikatürü için aşağı inebilir, kitabı ise buradan satın alabilirsiniz.

Tatlım, gidip bebek uyuyor mu diye bakabilir misin? / Cinsiyet toplumsal olarak inşa edilmiştir! / Hayır bebeğim, o hiç olmadığı kadar uyanık.
Tamam, neredeyse geldi, son bir itiş daha! / Ve yeni başkan Trump tekrar tweet attı… /  O… Geri mi kaçtı?? / Hayır.
Çok güzel / *Öhö öhö* / Aynı zamanda zeki ve yetenekliyim de!
Uyurken tam bir melek gibi görünüyor. Sence rüyasında ne görüyor olabilir? / (Feminist Bebek, Nazi gibi giyinmiş Steve Bannon’u* yumrukluyor.)
Memeleri özgür bırakın! / Hayır yani şimdi bırak diyorum çünkü acıktım.
P…P…Pa… / Aman Tanrım, ilk kelimelerini söylüyor / Pa…P…Pa… / Sanırım baba (papa) demek istiyor! / Patriyarka (ataerkillik), patriyarkayı paramparça edin! / Eh, neredeyse.
Noel’de ne istiyorsun? / Herkes için temel insan hakları! / Aslında, Noel Anne buralarda mı? Onunla da konuşmam gerekiyor.

*Steve Bannon, ABD’li bir seçim yöneticisi, iş adamı, emekli subay ve medya yöneticisidir. Donald Trump’ın baş stratejisti ve başdanışmanıydı.

Kaynak: Huffington Post

SON YAZILAR

Feza Gürsey Bilim Merkezi Ankaralı çocukları bilimle buluşturuyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Feza Gürsey Bilim Merkezi bilim etkinlikleri ile Ankaralı çocukları bilimle buluşturuyor. Altınpark içinde yer alan bilim merkezi Altınpark'ta sabit kalmıyor, bilimi parklara...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları Çocuk Şenliği ile sona eriyor

Halkevleri'nin 17. Yaz Çocuk Buluşmaları, 30 Temmuz Pazar, 14.00- 17.00 arasında düzenlenecek çocuk şenliği ile sona erecek. Halkevleri'nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları 3 Temmuz’da Başlıyor

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları bu yıl 3- 30 Temmuz arası yapılacak. Halkevleri’nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve Yaz Çocuk Buluşmaları bu...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol