Okuma süresi: 4 dakika

Biliyoruz ki çevre dostu alanlar ve bahçeler şehirlerimizin geleceği. Sokaklarda daha çok araba oldukça, gökyüzüne doğru daha çok apartman yükseldikçe çevre kirliliği çok yüksek seviyelere çıkıyor ve dünyadaki her bir şehir, daha çok yeşil alan yaratabileceği her yolu araştırıyor.

Bazı şehirler hala araştırma yolundayken bazı şehirler ise şehirde oturanlar için çevre dostu alanlar ve bahçeler oluşturmayı başarabilmiş. Bu şehirler sadece tasarım açısından yaratıcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda diğer şehirler için yenilikçi bir örnek ve ilham kaynağı da oluyorlar.

İşte şehirleşme ve doğa arasındaki çizgiyi ortadan kaldıran 9 çevre dostu alan!

Farming Kindergarten – Dongnai, Vietnam

Mimar Vo Trong Nghai ve şirketi Tarım Anaokulu’nu çocuklar sürdürülebilir alışkanlıklar kazansın diye tasarlamışlar. Yapının tüm çatısı sebze bahçesinden oluşuyor ve böylece çocuklar kendi yiyeceklerini üretmeyi öğreniyorlar. Bu bahçe aynı zamanda binanın yalıtımını da sağlıyor. Su, güneş enerjisi ile ısıtılıyor. Çimler yakındaki bir fabrikadan atılan suyun arıtılmasıyla sulanıyor.

Nanjing Kuleleri – Çin

İtalyan mimar Stefano Boeri ve şirketi, Nanjing’de 2018 yılı itibarıyla tamamlanacak dikey orman çalışmalarını yürütüyor. İki gökdelen aslında dikey ormandan oluşuyor. Bu ormanlar her yıl 25 ton karbondioksit emecek ve her gün 60 kilo oksijen üretecek. Yani çevre dostu bu binalar, her gün yaklaşık 84 kişiye yetecek kadar oksijen üretecek. Burada ofis, restoran ve müze gibi mekanlar da olacak.

Urban Nature Park – Amerika, Texas

Michael Van Valkenburgh tarafından tasarlanan bu park, Trinity Nehri çevresinde yer alıyor ve New York’daki Central Park’tan yaklaşık 10 kat daha büyük olacak. Parkın esas yapılış amacı şehri büyük sel felaketlerinden korumak olsa da, ekolojik bir amacı da var; yerli halka çevre dostu bir alan sağlamak. Parkın belirli kısımları tamamlanmış olup diğer kısımların ise yapım süreci hala devam ediyor.

Enabling Village – Singapur

Enabling Kasabası, Singapurlu mimarlık şirketi olan WOHA tarafından onlarca yıldır dökülmekte olan eski bir binadan yapıldı. Geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılarak yapılan bu bina, mimarinin ve doğanın karışımı olan çevre dostu bir alan sunuyor. Kasaba, engelli bireylerin tamamen ulaşabileceği şekilde tasarlanmış.

Dongdaemun Design Plaza & Park – Seoul, Güney Kore

Tasarımcı Zaha Hadid, standart bir alışveriş merkezi tasarlamak yerine fütüristik tasarımlar kullanarak çevre dostu bir alan oluşturmuş: Dongdaemun Design Plaza&Park. Lotus göletleri, bambu bahçeleri ve yokuşlu yeşil tepeler ile tamamlanan bu alan ofis binaları, bir tasarım müzesi ve kongre tesisleri ile birleştirilmiş.

Park Houses – Preston, İngiltere

Ushida Findlay Architects, bu çevre dostu alanı inşa edebilmek için sonunda izin alabilmiş. Sürdürülebilir, çok aile alan bu evlerde güneş enerjisi kullanılacak. Gün ışığı kullanımına yoğun şekilde odaklanılıyor. Yerel malzemelerle inşa edilecek ve beş ayrı dört katlı evi birbirine bağlayan dalga şeklinde yeşil bir çatıya sahip olacak. Evler rekreasyon alanlarını paylaşacak ve karbon ayak izi düşük olacak. Bu yenilikçi tasarım, çevre dostu alanların evlerle nasıl birleştiğine ilişkin bir örnek oluşturuyor.

The Great Trail – Kanada

25 yıllık bir çalışmanın ardından, Kanadalılar nihayet bu yıl Büyük Patika’da yürümenin keyfine varacak. The Trans Canada Trail Foundation, bu sonbaharda dünyanın en büyük patikalarından birini tamamlıyor. Kanadalıların yaklaşık yüzde 80’i bu patikanın bir yerinde en az yarım saat geçiriyor. Çevre dostu bu alan, 24,000 kilometre uzunluğunda. Kanadalıların ve turistlerin bir araya gelip doğada iç içe vakit geçirmelerine olanak sağlayacak.

The Rock Island Trail – Windsor, Missouri

Missouri çok yakında yürüyüş yapmak ve bisiklet kullanmak için yapılan, içerisinden hiç araba geçmeyen 400 millik bir yola ev sahipliği yapacak. Çevre dostu bu alan, arabaya gerek kalmadan Kansas’tan St. Louis’e yürüyerek veya bisikletle gitmeyi sağlayacak. The Rock Island, Windsor için büyük bir yenilik çünkü aynı zamanda şehre iş imkanı ve turizmi de getirecek. Yerli halkı ve turistleri bir araya getirip kamp yapmak, bisiklet sürmek, yürüyüş yapmak gibi faaliyetleri olanaklı kılacak.

Çevre Dostu Barınma Evi – Atlanta, Amerika

Aslında bu tasarımın diğerlerinden daha eşsiz bir yanı var çünkü hareketli bir şehirde çevre dostu bir çatı sunmanın yanı sıra evsizlere barınacak yer de sunuyor. Ekolojik bahçe, tamamıyla orada oturan sakinler tarafından yetiştirilip yürütülüyor. 2009 yılının başında bahçenin ilk toplanan hasadı üretimin yarısı oldu ve o zamandan bu yana sebze yetiştirme kasası sayısı 80’e çıktı. Bu bahçede bir arı kovanı da bulunuyor ve yağmur suyu toplanıyor. Yenilikçi ve ekolojik bu bahçe, hem çevre dostu hem de eğitici bir girişim olarak tanımlanıyor.

Kaynak: The Plaid Zebra