Ana SayfaYaşamCoen kardeşlerin ilham verdiği din: Dudeizm

Coen kardeşlerin ilham verdiği din: Dudeizm

-

Joel ve Ethan Coen’in yönetmenlik koltuğunda oturduğu The Big Lebowski’nin başrolünde usta oyuncu Jeff Bridges karşımıza çıkarken, film hayatını tembellik içinde sürdüren Jeffrey “The Dude” Lebowski’nin hikâyesini konu alıyordu.

Peki, Dudeizm tüm bunların neresinde yer alıyor?

1984 yapımı Blood Simple ile hayatımıza girerek kariyerlerini Akademi, Altın Küre, BAFTA gibi pek çok farklı ödülle taçlandıran Coen kardeşlerinin klasikleşmiş bu filminden esinlenerek oluşturulan Dudeizm dini 2005 yılında Oliver Benjamin tarafından bulundu.

Dudeizm genel itibarıyla Taoculuğun modernize edilmiş hali diyebiliriz. Kurucu Benjamin’e göre din ”öğüt vermemeyi temel alan, olabildiğince teoride hissettiğiniz …” şeklinde tanımlanmış. Dudeizm her ne kadar Dünyanın en yavaş büyüyen dini unvanına sahip olsa da bünyesinde 250 bin rahip barındırıyor. Öyle ki çoğu Amerikan eyaletinde düğünlerde performans sergilemelerine dahi izin veriliyor!

dudeizm 2

The Church of the Latter – Day Dude başlığı altında toplantılarını gerçekleştiren organizasyon; hayatı akışına bırakmayı, zorluklar karşısında sakin kalabilmeyi temel alıyor. Bu ilkelerin bireyler arası ilişkilerde kullanılacak en iyi yöntem olduğunu belirtiyorlar.

Benjamin internet sitesinde yaptığı açıklamada ”Dünyadaki dinler 2000 yıl öncesine dayanıyor, dolayısıyla değişmekte olan düzene ayak uydurmaları ya da sorularımıza cevap vermeleri mümkün değil. Dudeizm diğer dinlerdeki mesajları bir arada toplayıp, basitleştiriyor ve gereksiz dogmalardan kendini arındırıyor” şeklinde konuştu.

Dudeizm gündelik yaşamdaki zevklerin -banyo yapmak, bowling oynamak, arkadaşlarınla vakit geçirmek- insanı mutlu kıldığını ve üzerinde düşünülecek fazla bir şey olmadığını söylüyor. Ne diyelim, belki de hayatı olduğu gibi yaşamalı ve Benjamin gibi gereksiz ayrıntıları kafamıza takmamalıyız.

Kaynak: The Plaid Zebra

SON YAZILAR

Enkaz bizi ezdi, üzdü, liyakatsızları yok edecek: Peki yeni düzende her canlı yaşam hakkına sahip olacak mı?

Yaşıyor olmak yüreğimizde koca bir kayaya dönüştürülmüş olsa da hayat, istemesek de bizi akışında sürükleyip götürüyor. Hem de daha yaralar sarılmadan, acılar dinmeden. Uzaktan izleyenler...

Dar Banyolar İçin Kullanışlı Lavabo Alternatifleri

Bazı lavabolar dar banyolar için daha uygundur. Bu alternatifler, daha küçük banyoların işlevselliğini artırmak ve daha fazla depolama alanı sağlamak için öne çıkar. Geleneksel lavabolar...

8 Mart Ama Hangi 8 Mart

"Ah, kimselerin vakti yok / Durup ince şeyleri anlamaya..." demiş Gülten Akın bir şiirinde oysa çok şey de yok elimizde; gözlerdeki gülümseme, birlikte söylenen şarkılar,...

Mezbahalar ve gaz odaları: Türcülüğün ve sağlamcılığın kesişimi

Egemenin öldürmekte hiçbir sakınca görmediği, bedeni rahatlıkla parçalara ayrılabilen, yaşam hakkı elinden alınanların tarihi kapkara ve hala bu şekilde kanla, sömürülmeyle, dışlanmayla, yok sayılıp aşağılanmayla...
Janset Atacan
Janset Atacan
20 yaşında, kampçı bir ailenin deniz aşığı çocuğu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik öğrencisi, çeşitli dergi ve internet siteleri için çeviriler yapıyor. Öykü yazmaya yeltenir. Kadın hakları, LGBT, toplumsal cinsiyet gibi konularla ilgileniyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol