Okuma süresi: 2 dakika

Daha önce Bafra Cezaevi’nde bulunan ve oradan şu an tutuklu bulunduğu Kocaeli 1 No’lu T Tip Kapalı Cezaevi’ne sürülen Osman Evcan, Türkiye’deki cezaevlerinde vegan-vejetaryen yemek uygulamasının başlamasına neden olan kişidir.

Hapis yıllarında vegan olmaya karar veren ve kendini o noktadan sonra eko-anarşist olarak tanımlayan Osman Evcan, vegan yemek talebi ile açlık grevine başlayarak hapishanelerdeki hayvansal yemek dayatmasına karşı çıktı. Çeşitli destek eylemlerinin de katkısı ve açlık grevinin ses getirmesi üzerine devlet, yönetmelikte değişiklik yaparak hükümlülere vegan yemek hakkı tanıdı.

Osman Evcan’ın ardından başta koğuş arkadaşları olmak üzere birçok arkadaşı da vejetaryen ya da vegan oldu. Osman Evcan dışarıya mektuplar yazarak durumu ile ilgili bilgiler verdi. Hapishaneye dışarıdan edilen telefonlar, verilen dilekçeler ve yürütülen imza kampanyaları durumun iyiye gittiğini gösteriyordu.

“Hayvansal gıda yemektense ölürüm”

Geçtiğimiz haftalarda hapishane yönetimi değiştirildi ve yeni bir müdür getirildi. Yeni müdür, Osman Evcan’ın ve diğer vegan-vejetaryen tutsakların vegan yemek hakkını gasp etti, Osman Evcan ve diğer tutsakların vegan yiyeceklerine el koydurttu ve onlara hayvansal yemek dayatarak işkence etmeye başladı. Hayvansal “gıda” yemektense öleceğini belirten tutsak Osman Evcan, tekrar açlık grevine başladı, daha sonra ise ona destek için koğuş arkadaşı Hasan Çınar da destek için süresiz açlık grevine başladı.

İçeride açlık grevi sürerken dışarıda da imza kampanyaları, telefon, dilekçe gibi başvurular sonuçsuz kalınca bir eylem düzenlendi. İstanbul’dan yola çıkan yaklaşık 40 eylemci uzun bir yolculuğun ardından cezaevine vardı. Araçlardan inen eylemciler pankartlarını açtı, meşalelerini yaktı ve cezaevine doğru yol aldı. Başta küçük bir arbede çıksa da daha sonra cezaevinin bahçesine girmeyi başardılar. Burada sloganlar atıldı, basın açıklaması okundu. Bazı eylemcilerin hapishanenin duvarlarına, hizmet binalarına, otobüs duraklarına ve çöp kutularına yazılamalar yaptıkları görüldü. Basın açıklamasının okunmasının ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

Yazılama yapılan otobüs durağı

osman evcan 7

osman evcan 2

Eylem sırasında Rusya’da zor durumdaki bir köpeğe evini açtığı için hakkında 1,5 sene hapis cezası verilen hayvan hakları aktivisti Victoria Pavlenko ile ilgili de pankart açıldı.

Şimdiye kadar gelen haberlere göre ise Rusya’nın Moskova, Fransa’nın Nantes kentlerinde Osman Evcan’la dayanışma eylemleri gerçekleştirildi.

osman evcan 3

Osman Evcan, vegan yemek mücadelesini ve açlık grevini hâlâ sürdürüyor. O’na mektup yazmak isterseniz adresi:

Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi, A-7-21 Koğuşu, Kandıra, Kocaeli.