Ana SayfaKültür & SanatCountry ve psychedelic rock'ın sessiz ismi: İsrael Nash

Country ve psychedelic rock’ın sessiz ismi: İsrael Nash

-

İsrael Nash, Tam adı İsrael Nash Gripka olan 1981 doğumlu Amerikalı şarkıcı, söz yazarı ve gitaristtir. Kendilerini keşfetmem uzun zaman öncesini bulur, youtube’da (genelde yaptığım gibi) müzikten müziğe atladığım sıralarda rasgele karşıma çıktı, ve anında çok sevdim. Uzun süre boyunca bu güzel müzisyeni sadece kendime saklamak istediğimi de itiraf etmeliyim. 🙂

Aslen Missouri’li olan Nash, 2006 yılında New York’a taşınmış ve The Living Room, Rockwood Music Hall gibi kulüplerde performanslar sergileyerek müzik kariyerine ilk adımlarını atmış. 2009’da Manhattan’ın Soho mahallesindeki The Magic Shop’da kaydedilen ilk solo albümü New York Town’ı bağımsız olarak piyasaya sürer ve New York Town sonrasında Avrupa ve Birleşik Krallık’taki Hollandalı şirket Continental Records Services tarafından alınır.

İkinci albümü olan Barn Doors and Concrete Floors 2010 yılının yaz aylarında New York’ta Catskill Dağları’ndaki küçük bir çiftlikte kaydedilir ve 29 Mart 2011’de piyasaya sürülür. Bu albümde Nash, albümdeki tüm parçalar üzerinde davul çalması için Sonic Youth isimli avangart rock grubunun bateristi Steve Sheley’nin de yardımını almıştır. Bu albüm için Nash, gitarda Joey McClellan (Midlake, The Fieros), bas gitarda Aaron McClellan (Fieros); bas, mandolin ve banjo’da Eric Swanson olmak üzere kendi arkaplan grubunu oluşturdu. Continental Record Services tarafından yayımlanan albüm, Avrupa’da ve İngiltere’de daha da dikkat çekti ve The Independent gibi yayınlarda olumlu eleştiriler aldı, ayrıca Euro Americana Charts tarafından 2011 yılının en iyi albümü seçildi.

2011 yılının sonlarına doğru Nash, New York’tan ayrıldı ve Texas’taki Dripping Springs’e taşındı. Onun üçüncü kaydı Rain Plans, 2012 yazında kaydedildi. Eğer İsrael Nash’i duymuşsanız, büyük ihtimal bu albüm sayesindedir. Rain Plans, Nash tarafından üretildi ve ikinci albümünde de olduğu gibi tekrar Ted Young tarafından tasarlandı. Albümde kasıtlı olarak modern dijital kayıt teknolojisinin kullanımından kaçınılmış ve bir Studer 16-track 2 “analog bant makinesinde kaydedilmiş.

Nash’in Dripping Springs’deki evi kayıt süreci boyunca grubun stüdyosu ve sığınağı oldu. 30 Eylül 2013’te Londra’nın Loose Music adlı albüm şirketi tarafından yayımlanan albüm, genel olarak Avrupa basınından olumlu yorumlar aldı.

2014 yılında Rain Plans, ABD’de Nashville merkezli bir şirket olan Thirty Tigers aracılığıyla Loose Music tarafından piyasaya sürüldü. Seattle’da KEXP, Philadelphia’da WXPN, Austin ve Minneapolis’de KUTX gibi pek ticari olmayan radyo istasyonlarında ilgi gördü.

4 Kasım 2016’da İsrael Nash ve Bright Light Social Hour, üç şarkıyla ortak çalışan EP Neighbours’u yayınladı. EP, Austin yakınlarındaki iki grup stüdyosu arasında kaydedildi ve dijital olarak yayınlanmasının yanı sıra sınırlı sayıdaki 7 inçlik kayıtlar şeklinde de ortaya çıkarıldı.

Umarım kendisinden daha nice güzel kayıt görebiliriz. 🙂

SON YAZILAR

Shakespeare, Kafka, Orwell, Dostoyevski ve günümüz

Okuyanın okuduğundan, yazanların okunmadığından hemen herkesin kitapların pahallılığından yakındığı günümüz sularında edebiyat sandalında bir gezintiye ne dersiniz?

Your Stage + Art: Müziğin evrenselliğini kutlayan bir sahne

Bugün paylaşımcılığın ve özgürleşmenin buluştuğu ortak noktadan, müzikten konuşacağız. Your Stage + Art, müziğin insanları bir araya getirme gücüne inanan, müzisyenlere eşit ve özgür şartlar altında müzikseverlerle buluşma imkânı sunmaya çalışan bir oluşum. Sanatla ilgilenen herkesin yeteneklerini...

Edebiyat tekeli ve kırık kalemler

Ülkemizde okuma alışkanlığının çok fazla olmadığını biliyoruz. Bunun için çevremize bakmamız bile yeterli ama gelin sayılara da bir göz atalım. TÜİK’in 2023 yılında yaptığı araştırmaya göre...

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

18. İşçi Filmleri Festivali, 14-19 Ekim tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 14 Ekim günü saat 18.30’da Kavaklıdere Sineması’nda oyuncu Gözde Duru’nun sunuculuğunu yapacağı açılışta Sputnik’te...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol