İlk başta size lezzetli görünebilirler fakat bir ısırık bile almak istemeyeceksiniz. Çünkü bu dondurmalar kirli sulardan yapılıyor. Bunlar, Tayvan Ulusal Sanat Üniversitesi’nden Hong Yi-chen, Guo Yi-hui ve Zheng Yu-di isimli üç tasarım öğrencisinin eserleri.

Sakın yemeyin! Bu dondurmalar, içerisinde bazı çöplerin de olduğu kirli sulardan yapılıyor. Dondurmalar, yerel su sistemlerindeki yüksek seviyedeki kirliliğe dikkat çekmek amacıyla Tayvan’daki üç tasarım öğrencisi tarafından mezuniyet projelerinin bir parçası olarak yapıldı.

Hong Yi-chen, Guo Yi-hui ve Zheng Yu-di, Tayvan’ın çeşitli yerlerinden su örnekleri topladılar ve bunları dondurarak dondurmaya dönüştürdüler. Daha sonra reçineden replikalarını ürettiler.

Hong Yi-chen CNN’e verdiği röportajda, “Su, Tayvan’daki 100 farklı kirli su kaynağından geliyor. Bu su kaynakları nehirlerden limanlara, limanlardan musluk sularına kadar farklılık gösteriyor.” diye belirtti.

Bu dondurmalar, endüstriyel boya ve atık yağı nedeniyle boyanmış renkli suların yanı sıra böcekler, kir, ölü balıklar, sigara izmaritleri, ağlar, yağlar ve şişe kapakları, ambalaj gibi çeşitli plastik atıklar da içeriyor.

Aslında bir mezuniyet projesi olarak başlayan “% 100 Kirli Su Dondurmaları” isimli bu proje, medyanın ilgisini çekti ve Taipei Dünya Ticaret Merkezi’nin Genç Tasarımcılar 2017 Sergisi’nin de aralarında olduğu birçok serginin ilgi odağı haline geldi. Hong Yi-chen, “Bunu düşündük çünkü temiz su kaynağının herkes için çok önemli bir şey olduğuna inanıyoruz.” diye belirtti.

Dondurmalardaki katı atığın yaklaşık yüzde 90’ı plastik. Dünya Ekonomik Forumu’na göre, her yıl yaklaşık 8 milyon metrik ton plastik okyanuslara ve diğer su kaynaklarına atılıyor. Ki bu da dakikada bir çöp kamyonunun çöplerini dökmesine eş değer.

Replikalar sert reçine kullanılarak oluşturuldu fakat her biri neredeyse orijinal haline benziyor.

Bu işlemler çekici görünmesi için bilerek yapılıyor ve hepsi kirlilikten arındırılmış suyun önemini şaşırma duygusuyla insanlara aktarmak üzere tasarlandılar.

Öğrenciler sergiler için orijinal dondurmaları reçine kullanarak tekrar yaptı. Hong, “Reçineyi sadece onları sergilemek için kullandık, aksi takdirde duvara monte edildiğinde eriyebilirlerdi. Biz de buzla aynı görünümü koruyan bir malzeme bulduk.” dedi.

Orijinal su örnekleri ise buzlu dondurmaları yaparken kullanıldı.

Ayrıca her biri için su kaynağının adının olduğu ve içindekiler listesinin (tahmin ettikleri kadarıyla) olduğu özel ambalajlar tasarladılar.

Öğrenciler ayrıca her bir su kaynağı için 100 ambalaj tasarladı ve her bir suyun içeriğine yönelik liste hazırladılar.

Proje, aynı zamanda 2017 Young Pin Design ödülüne de aday gösterildi.

Kaynak: CNN