Ana SayfaKültür & SanatFotoğrafÇünkü çokça onur "muammalı" yürüyüş...

Çünkü çokça onur “muammalı” yürüyüş…

-

Teması “Muamma” olan 2. Mersin Onur Haftası’nın son etkinliği olan Mersin Onur Yürüyüşü yaklaşık 800 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. 

Mersin 7 Renk LGBT Derneği’nin düzenlediği hafta boyunca sergi, atölyeler, film gösterimleri gerçekleşti. Cinsiyet rollerinin ve yeterli kadınlığın ülke gündeminde yer ettiği bu günlerde “muamma” kavramının tema olarak belirlendiği hafta boyunca politika üretirken, evde, sokakta, caddede, örgütlerimizde, içimizde, dışımızda, hayatın her alanında kullanılan kavramların muammalık durumlarını konuşuldu.

“Muammalı Çok Hummalı” bir hafta…

Dramaqueer ve bağımsız sanatçıların eserlerinin olduğu “Muammalı Çok Hummalı Sergi” ile Hadra Hamamı’nda gerçekleştirilen açılış kokteyli sırasında üç yıllık örgütlü mücadelede Mersin’de dayanışma gösteren kişi ve kurumlara dayanışma ödülleri verildi. Ödül alan kişi ve kurumlar şöyle: Ayşe Devrim Başterzi, Akdeniz Belediyesi, Mersin Barosu, Gönül Tekniker.

Büyük ilgi gören bir başka etkinlik ise Ritim Atölyesi oldu. Yeliz Güzel Sarıer eşliğinde kurulan ritm ekibi aldığı 4 prova sonrası büyük gösterisini Forum AVM Havuzbaşı’nda gerçekleştirdi. Coşkulu bir ritim dinletisi yapıldı.

Güzellik Muamması atölyesinde Demhat Aksoy heteronormatif güzellik algısından, dayatmalarından bahsetti ve ardından Kostüm Dikme Atölyesi başladı. Yürüyüşte giyilecek rengarek kostümler hep birlikte üretildi.

Açık hava film gösterimleri sırasında perdeye Bu İkiliye Dikkat filmi ve #direnayol belgeseli yansıdı. Bu İkiliye Dikkat film gösteriminin ardından Volkan Eray ve Metin Akdemir Gullüm bir okuma ile filmi konuşturdular. #direnayol’dan sonra ise Şevval Kılıç’ın katılımıyla bir söyleşi gerçekleştirildi.

Türkiye’nin her terinden LGBTİ’ler Mersin’de buluştu

Bu yıl ikincisi gerçekleşen Mersin Onur Haftası etkinliklerine şehir dışından çokça örgüt katıldı. Kaos GL, Pembe Hayat, Bursa Özgür Renkler, Antalya Pembe Caretta, Queer Adana, Hatay Kawus Kusah, Malatya Gökkuşağı LGBTİ temsilcilerinin katılım gösterdiği hafta boyunca LGBTİ ve İnsan Hakları Aktivistlerinin Güvenliği Atölyesi, Yerel LGBTİ Örgütler Buluşması Paneli, Sivil Toplum Formu gerçekleşti.

Sporun Erk’ekliğe bulanmışlığının eleştirisi olarak; homofobi ve transfobi Karşıtı bir futbol maçı yapıldı. Futbol maçı öncesinde sporda Erk’in üretildiği, beslendiği alan olan sahada, Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü –Toplumsal Cinsiyet ve Spor Ders hocası İrem Kavasoğlu eşliğinde Toplumsal Cinsiyet ve Spor konuşuldu.

Ateş Alpar, Mersin 2. Onur Yürüyüşü
Fotoğraf: Mersin 2. Onur Yürüyüşü – Ateş Alpar, KaosGL

2. Mersin Onur Yürüyüşü’ne yüzlerce kişi renk kattı

5 Haziran Pazar günü saat 18.00’de Forum AVM Havuzbaşı’nda toplanan kitle, Onur Yürüyüşü’nün coşkusuyla sahilde transfobiye, cinsiyetçiliğe, milliyetçiliğe, tekçiliğe ve homofobiye karşı ses çıkardı. Yürüyüş ne polis ne de Mersin halkı tarafından olumsuz bir tepki aldı. Yaklaşık 750 kişi ile gerçekleşen yürüyüş kent için bir ateş yaktı, umut oldu. Yürüyüş eğlenceli bir şekilde sahilde son buldu.

Ankara’da ve İzmir’de gerçekleşmesi planlanan yürüyüşler valiliklerce yasaklanmış, İzmir’de yasak fiilen delinerek bir yürüyüş gerçekleştirilmişti.

KaosGL Foto Muhabiri Ateş Alpar’ın çektiği İkinci Onur Yürüyüşü’nden kareler: 

SON YAZILAR

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

154 gazeteciden ortak açıklama: Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz

154 gazeteci ortak bir açıklama yayınlayarak, “Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz” dedi. Gazeteciler, LGBTİ+ Onur Ayı gelir gelmez yasaklar ve şiddetin...

17 Mayıs Derneği Esenlik Buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor

17 Mayıs Derneği'nin LGBTİ+ aktivistlerini güçlendirmeye yönelik düzenlediği Esenlik buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor. 14 Mart ve 16 Mart tarihlerinde gerçekleşecek online çalışmalara...

Esat – Eryaman Davası 22 Şubat’ta: #ZamanaBırakmıyoruz

2007 yılından beri devam etmekte olan, saldırıya uğrayan ve yaşadıkları yerlerden göçe zorlanan trans kadınların adalet arayışı olan Eryaman-Esat davasında, 22 Şubat Çarşamba günü Ankara 30. Ağır...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol