Kentsel tarıma iyi örnek olan ve Gümüşdere müdahalesinde ön safhalarında yer alan Beyhan Uzunçarşılı, Taksim’de bulunan Ek Biç Ye İç mekanının düzenlediği söyleşi ile 2015 yılını değerlendirdi.

Uzun dönem peyzaj danışmanlığı yapan Uzunçarşılı, İstanbul’un içerisinde çok özel ve kendilerine özgü gelenekleriyle yaşadıklarını ve sırf tarımcılıkla yaşamlarını sürdüren Gümüşdere halkından bahsetti. 2013 yılında başlayan mücadeleye ilk olarak köyün muhtarların kapısını çalarak başladı. Olumlu cevap bulamayınca arazinin ne kadar değerli olduğunu köylülere anlatmaya bahsetti.

Tüketici ile üretici bir arada olmalı 2

“Ziraat Odası’nın desteğiyle kazandık”

“Öğrendik ki arazi üzerinde bir arıtma tesisi yapmak istiyorlarmış” cümlesiyle arazide yapılmak isteneni ve yüzde seksenini İSKİ’ye verildiğini öğrenince haklılıklarını korumak için hukuk kurallarına göre hareket ettiklerini anlattı. İkinci olarak Boğaziçi Üniversite’sinden de olumlu bir yanıt bulamayınca üreticinin yani kendilerinin ne kadar değerli olduklarını onlara anlatarak işe başladı. Üretici olmayı herkesin yapabileceği bir şey olmadığını vurgularken, tarım üreticisi olmanın daha zor olduğunu söyledi. Hiçbir teşvik almadan kendi çabalarıyla nasıl çalıştıklarını anlattı. Hem İSKİ’ye hemde Tarım Bakanlığına dava açarak, kazandılar. Ziraat Mühendisi Odası’ndan destek gördüklerini “Ziraat Odası’nın desteğiyle kazandık” sözleri ile paylaştı.

Kazandıktan sonra bu araziyi halka kazandırmak amaçlı sürdürülebilir toplum destekli yerel gıda projesi ile doğal tarımın önemini anlatmak için uğraştı.

İnsanların bilinç seviyesi güzel yerlere gelmesine rağmen tam olarak bilmediklerini de anlattıklarına ilave etti.

Tekrardan Urban Garden’i hayata geçiren Uzunçarşılı, kendi bahçesinde nasıl başladığını anlatırken, üreticilere de doğal tarımın ne derece önemli olduğunun farkına vardırmak olduğunun altını çizdi.

Tüketici ile üretici bir arada olmalı 1

Türkiye’de ise 0,5 toprak kirliliğinin olduğunu ve diğer Avrupa ülkelerine göre iyi durumda olduklarından mücadele vermeye devam etmeye çağırdı. Çünkü doğada bir kere mono diye bir şey olmadığının en ufak birimde bile muhakkak orada bir şeyler çıktığını anlattı. Doğal tarımla elde edilen ürünlerin az ama kaliteli olacağını özellikle vurgularken, halkın iyi mal istediğini söyledi. Önemli olan bilinçli talep diyen Uzunçarşılı, herkesin talep ettiğini ama var olan sistemi yıkabilmek için güçlü bir kooperatif olabilmenin öneminden bahsetti.

Değerlerin farkına varmak

Değerlerin farkına varmanın önemine “Boş şeylere değer verip, kendinize bir dünya yaratıyoruz ve duygularımız yok oluyor” cümleleriyle bahsetti. Bize düşen görevin ise var olanı korurken, duyarlı olmaktan ve gelecek nesillere aktarmanın ne derece önemli unutmamak olduğunu söyledi.