Okuma süresi: 2 dakika

Kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte her gün yeni bir haberle karşımızda çıkan grafen malzemesi, şimdi de yakın geleceğin gözdesi giyilebilir teknolojide çığır açacak. Ucuz, esnek, kablosuz grafen iletişim cihazları (mobil telefonlar, sağlık takip cihazları gibi) giysiye ya da direk cilde yazdırılabiliyor. Manchester Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının eseri olan bu çalışma Scientific Reports’ta yayınlandı. Bu çalışmayla grafen kullanımının, giyilebilir elektronik uygulamaları için ne kadar önemli olduğu gösterildi. Grafen oldukça esnek ve bir o kadar da iletken olmasıyla bu iş için biçilmiş kaftan.

Hâlihazırda giyilebilir teknolojide kullanılan malzemeler; gümüş nano parçacıklar gibi ya çok pahalı ya da iletken polimerler gibi yeterince iletken değiller. Öte yandan dünyanın en ince, en sağlam ve en iletken malzemesi olan grafen bu özellikleriyle giyilebilir teknoloji için harika bir seçim. Grafen iletken mürekkebi oldukça ucuz şekilde seri olarak üretilebiliyor ve kağıt ve kumaş dahil birçok malzeme üzerine yazdırılabiliyor.

Müthiş özelliikleriyle harikalar yaratan grafen malzemesi, bu sefer de giyilebilir teknolojilerde çığır açacak
Araştırmacılar bu sayede, akıllı, pilsiz, sağlık takibi ve fitness takibi yapan cihazları, telefonları, internet donanımlı giysileri, giysilere işlenen akıllı deri uygulamaları şeklindeki şarj cihazlarını, diğer 2 boyutlu malzemelerle etkileşime geçen yazdırılan grafen sensörleri üreteretebilecekler.

Hastanede koluna RFID etiket takan hastalar etraftaki diğer 2 boyutlu malzemelerle etkileşime geçebilecek ve hastanın vücut ısısı, kalp atışı, takip edilebilecek ve ilgili kişiye yollanabilecek. Bu sayede hasta takibi uzaktan yapılabilecek ve bu işlem hem hasta açısından hem de sağlık personeli açısından oldukça kolaylaşacak. Bakım evlerinde pilsiz grafen sensörler yaşlı insanların giysilerine yazdırılabilecek. Bu sensörler sayesinde ileri yaşlı insanların sağlık durumları takip edilebilecek, veriler toplanabilecek ve sağlık takibi yapan kişiye yollanabilecek.

giyilebilir teknoloji 2
Giyilebilir teknoloji örneği

Dr Zhirun Hu başkanlığında çalışan ekip, çalışmalarını bir manken üzerinde denedi. Yazdırılmış grafen sayesinde iletişim hatları ve antenler oluşturuldu. Bu antenler WiFi ve mobil cihazlarla iletişime geçirildi. Her bir kola takılan grafen-etken antenlerle, vücut üzerinde bir iletişim sistemi kurularak cihazlar arası verimli iletişim kuruldu. Çalışma sonucunda, grafen-etken parçaların kablosuz giysiler için ihtiyaç duyulan kalite ve fonksiyonelliğe sahip olduğu ispatlandı.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Dr Hu “Bu kayda değer bir adım, yakın gelecekte tamamen grafen-etkin giyilebilir iletişim sistemlerini görmeyi bekleyebiliriz” diyor ve ekliyor, “Bu araştırma için potansiyel uygulama alanları; sağlık takip sistemlerinden, mobil iletişime ya da deriye monte edilen takip/mesajlaşma sistemlerine oldukça geniş. Çalışma, bu devrimsel bilimsel malzemenin günlük hayatlarımızı oldukça değiştireceğini gösteriyor.”

giyilebilir teknoloji 1
Giyilebilir teknoloji örneği

Müthiş malzeme grafenin bir yandan ucuz elde edilmesinin yolları keşfedilirken, bir yandan da uygulama alanları genişlemeye devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda bu konuda yapılacak çalışma sayısının da güzel haberlerin de artması bekleniyor.

Kaynak: Manchester, Phys