Okuma süresi: 2 dakika

Kopenhag’ın Nørrebro bölgesinde bulunan Slottet yaşlı bakım evi, bu hafta şehrin geri kalanı Kopenhag Gurur (Copenhagen Pride) altında gey haklarını savunurken, Danimarka’nın ilk yaşlı homoseksüeller, biseksüeller ve trans bireyleri için bakım evine dönüştü.

Slottet’in yaşlı LGBT bireylerinin konaklayabilmesi ve hayatlarının altın yaşlarında gerçek kimliklerini saklamadan yaşayabilmeleri için hedeflenen bu plan ilk olarak kasım ayında duyuruldu.

LGBTİ yaşlı bakım evi Slottet

LGBTİ Danimarka kıdemli komitesinin üyelerinden birisi Vivi Jelstrup, Berlingske’ye konuştu: “Biliyoruz ki yaşlı LGBTİ kişileri, bakım evlerine geldikleri zaman sıklıkla daha çok içlerine kapanıyorlar. İnsanlar farklı hayatlar yaşadılar. Kimi tamamen açık olmuşken kimileri ise daha dikkatli oldular ama genellikle bu yaşlardaki insanlar, kişilerin cinsel yönelimlerinin ve cinsel kimliğinin açık olmasının çok daha zor olacağı zamanlarda yaşadılar.”

“Birçoğu, kabul görmeyi beklemek için kavga etmektense, kendileri hakkındaki cinsel kimliklerini bakım evinde açıklamamanın daha kolay olacağını hissediyor. Bu, diğerleri gibi kendileri olma imkânına sahip olamamak ve yalnız kalmak anlamına geliyor. Bu tam olarak bizim, LGBTİ kişilerinin kendi hayatları hakkında konuşabilecekleri bir yere neden ihtiyacımız olduğunu gösteriyor” şeklinde ekliyor.

Slottet daha henüz LGBTİ profilini benimsemeden öncesinde de orada yaşayan Helge Madsen (83), TV2‘ye yaptığı açıklamada kendisinin homoseksüel olduğunu çalışanlara söylemesinin tam dört sene aldığını ve bakım evinin yeni profilinin altındaki gelecek yaşamı ve yeni LGBTİ dostlarını dört gözle beklediğini söylüyor ve ekliyor: “Sanırım bu artık kendime eşit kişiler ile birlikteyken daha güvenli durumların olacağı anlamına geliyor.”

Danimarka LGBT Huzurevi 2

Herkese açık

Kopenhag Belediye Başkan Vekili Ninna Thomsen, çarşamba günü Slottet’in açılışına katıldı. Bu yeni LGBTİ bakım evinin şehrin geniş kapsamlı amaçlarından biri olmasının sebebini yerleşik insanların hoş karşılandıklarını hissetmelerini sağlamak olduğunu açıkladı.

Thomsen’ın Out & About‘a yaptığı açıklama ise: “Yaşlı insanların cinsel kimliklerini ve cinselliklerini göstermeleri hakkında endişelenmemeleri çok önemli. Sanırım bu yeni gökkuşağı profili onlara destek vererek yardımcı olacak. Unutmamalıyız ki bu insanlar kabul görmek için gerçekten savaş vermiş olan bir nesil.”

Slottet’ın yeni LGBTi profilini benimsemesine rağmen hâlâ her türlü cinsel yönelimi olan kişilere açık.

Kaynak: The Local 

Önceki İçerikRönesansın kalbi Floransa’da mutlaka yapılması gereken 5 şey
Sonraki İçerikÇevre kirliliği temalı ilk opera: CO2
24 yaşında olup, Londra'da Dijital Tasarım ve Markalaştırma üzerine yüksek lisans yapmaktayım. Asker çocuğu olduğum için 4 senede bir okul değiştirmiş olmakla beraber, bu deneyimlerin hayatımda büyük önem arz ettiğine inanıyorum. Seyahat etmeyi gerçekten ama gerçekten çok seven bir insanım. Yeni kültürler, yeni insanlar ve deneyimler benim ayrılmaz bir parçam olmuştur diyebilirim. Elimden gelenin daha da fazlasını yaparak kendimi farklı alanlarda geliştirmeyi ve bana verilen olanakları en iyi şekilde kullanmayı her zaman başarıya giden doğru yol olarak görmüşümdür. Aceleci bir insanım. Gerçekten her şey hemen olsun istiyorum her ne kadar hayatta bir takım şeyler için beklenilmesi gerektiğini bilsem bile. Biraz enteresan gelebilir ama gerçekten futbol ve bilgisayar aynı zamanda konsol oyunlarına ilgim biraz fazla sanırım. Sanat ve tasarıma her zaman büyük ilgim olmakla beraber, mümkün olduğunca diğer popüler konulardan da uzak kalmamaya çalışıyorum. Bilime ve teknolojiye meraklı bir insanım. Her şeyden önemlisi gerçekten bu hayata bir kere geldiğimize ve bize verilen fırsatları en iyi şekilde değerlendirmemiz gerektiğine inanıyorum.