Okuma süresi: 3 dakika

İtalyan şehirlerinin en sevilenlerinden Floransa, tarihi, kültürü ve mimarisiyle dünyaca ünlü bir turizm merkezidir. Günümüz dünyasına hiç ait değilmiş gibi duran bu şehir, dünyaca ünlü sanat galerilerine ve müzelere de ev sahipliği yapıyor. Bir günde gezilemeyecek kadar büyük müzelere sahip bu şehre en az üç gün ayırmak şart. Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi sanatçıların eserleriyle dolu meydanlarda yürürken kendinizi şanslı hissedeceğiniz Floransa’da mutlaka yapılması gereken 5 şey var.

1. Michelangelo tepesinde gün batımı

Rönesansın kalbi Floransa’da mutlaka yapılması gereken 5 şey 1

Michelangelo’nun ihtişamlı Davut heykelini arkanıza alıp, yüzünüzü Floransa’nın mistik manzarasına çevirin. Tüm şehir ayaklarınızın altında akıp giderken batan güneşe kadeh kaldırın. Güneşin batışını izlerken sokak sanatçılarının çaldığı müzikle anın keyfini çıkarın. Yolunuz Floransa’ya düştüyse güneşi Michelangelo tepesinde selamlamadan şehre dönmeyin.

2. Floransa Katedrali’nin nefes kesici mimarisi

Rönesansın kalbi Floransa’da mutlaka yapılması gereken 5 şey 2

Görülecekler listenize ilk sıradan giren Floransa Katedrali’ni şehrin havasını biraz soluduktan sonraya bırakın. Duomo meydanına çıkan sokaklardan birinde ilerlerken karşınıza çıkacak Floransa Katedralinin içini görmek için acele etmeyin, hatta uzayıp giden kuyruğa bile girmeyin. Çünkü bu yapının nefes kesicisi mimarisi içeriden daha güzel! Pembe, beyaz ve yeşil mermerler ile şekillendirilmiş bu katedralin üzerinde sayısız heykel ve sahne var. Hepsini görmeniz mümkün değil fakat yapımı 140 yıl süren bu katedralin mimarisini incelemeden, heykellere bir hikâye yazmadan geri dönmeyin.

3. Giotto’nun çan kulesinden Floransa

Rönesansın kalbi Floransa’da mutlaka yapılması gereken 5 şey 3

414 basamak çıktıktan sonra ulaşacağınız Giotto’nun çan kulesi ihtişamlı Duomo kubbesinin yanı başında. Öyle ki ona dokunacak kadar yakın ama uzanamayacak kadar korku dolu. Çan kulesinden bu güzel şehre bakarken şehrin Michelangelo döneminden bu yana hala aynı kaldığını görecek ve dünyayı sevme nedenlerinize bu anı da ekleyeceksiniz.

4. Santa Spirito meydanında günün yorgunluğunu atın

Rönesansın kalbi Floransa’da mutlaka yapılması gereken 5 şey 4

Tüm gün Floransa sokaklarında kendinizi kaybettiniz. Şehir yılın hemen hemen her dönemi kalabalık. Peki, nerede bu Floransalılar? Santa Spirito meydanında! Yerlilerin bir kahve ve sohbet için buluştuğu, kimisinin köpeğini gezdirdiği, kimisinin kitap okuduğu bu meydanda kendinize çeşmenin yanı başında bir yer bulun ve günün yorgunluğunu bu meydanda atın. Dinlenirken aynı zamanda sakinliğin ve huzurun tadını çıkarın.

5. Trattoriada kendinize bir ziyafet çekin

Rönesansın kalbi Floransa’da mutlaka yapılması gereken 5 şey

Mutfağıyla dünyaca ünlü bu ülkeden kendinize ziyafet çekmeden dönmeyin. Trattoria diye bilinen aile işletmelerinden birinde kendinize bir ziyafet çekin. Taze ve ev yapımı ürünlerle hazırlanan İtalyan yemeğinin keyfini çıkarın. Afiyet olsun!

Fotoğraflar: Öznur Demirhan
Başlık Fotoğrafı: Kendim Gezdim