Vizyona yeni giren “The Nun” gothic atmosferin içinde korkuyu bize sunuyor. Makyajlarla daha etkileyici ve gerçekçi hale gelen konu daha önceden “Şeytan” filminden bildiğimiz ele geçirilme hikayesi. Haydi filme geçelim.

Dehşetin Yüzü, manastırda gerçekleşen intihar olayını araştırmaya giden bir rahip ile rahibe adayını yaşadıklarını konu alıyor. Sonra da anlıyoruz ki rahibe adanın zaten rüyalarında buna benzer bir vizyonlar geliyormuş.  Romanya’daki manastırda yaşayan genç bir rahibenin intihar etmesi, sorunlu geçmişinin etkisinden kurtulamayan bir rahip ile nihai yeminini etmenin eşiğindeki bir çırak Vatikan tarafından bölgeye gönderilir. Rahip genelde kilisenin paranormal olayları araştırması için gönderdiği rahip, nerede ele geçirilen bir çocuk varsa orada bir rahip var ve kilisenin kontrolü altında mantığını film bize veriyor.

Rahip ve rahibe adayı birlikte, manastırın korkunç sırrını keşfederler. Hayatlarının yanı sıra inançlarını ve ruhlarını da tehlikeye atan ikili, şeytani rahibe biçiminde boy gösteren demon Valak ile karşı karşıya kalır. Manastır, yaşam ve lanet arasında korkunç bir savaş alanı haline geliyor. Filmde çeşitli semboller üzerine de vurgu yapılıyor. Majisyenler gibi davranan ve içinde duygu olmayan duaların ne işe yaradığını da bize gösteren film INRI’nin kanıyla taçlanıyor. İsa, alın yiyin bu benim bedenimdir, alın için bu benim kanımdır derken sanırım bu filmlerdeki şeytani güçleri kovmak için kullanacağını bilmiyordu.Bu açıklamanın içrek anlamlarını için ayrıca konuşuruz.

Tanrı burada bitiyor, diye bir bölümde var. Kötülük ve iyilik kendi kabımızın içinde hissettiğimiz bir koşuldan ibaret. Dışarıda olan şeyleri dışarıda oluyormuş gibi hissediyoruz nedense, aslında dışarıda hiçbir şey yok. Derinleşelim ve görünenin ardına bakalım, onu anlayalım. Şimdi, demonların temasları konusunu da girmek istemiyorum. Herkesin bir merakı olduğu için yüzümüzü kendimizi bilmeye ve ışığa çeviriyoruz.

Dehşetin Yüzü filminin yönetmen koltuğunda Corin Hardy oturuyor. Filmin başrollerini Rahip Burke olarak Demian Bichir ve Rahibe Irene olarak Taissa Farmiga üstlenirken, kadroda Rahibe Victoria olarak Charlotte Hope, Rahibe Oana olarak Ingrid Bisu ve “Korku Seansı 2″nin yıldızı Rahibe Valak olarak Bonnie Aarons yer alıyor. Filmin görüntü yönetmenliğini ise Maxime Alexandre üstleniyor.

 

| Filmin imdb linki | Detaylı bilgi için beyazperde.com bakınız lütfen |