Ana SayfaYeşilEko MimariDeniz kabuğunun doğasından ilham alınarak tasarlanan büyüleyici ev

Deniz kabuğunun doğasından ilham alınarak tasarlanan büyüleyici ev

-

Köşeli ve dikey alanlar genellikle daha ucuz ve kolay inşa edilebilir olsa da birçok kişi organik şekillerin duyulara daha hoş geldiğini düşünür. Muhtemelen bunun sebebi doğayla ince bir bağlantı kurmamızı sağlaması. Meksikalı mimar Javier Senosiain‘in “biyo-mimari” dediği çalışmaları, organik formların bizi doğayla çatışma yerine uyum içinde yaşayabileceğimiz köklerimize bağladığı inancıyla ortaya çıktı.

Senosiain, doğanın tasarım ilkelerine uygun deniz kabuğu şeklindeki ve geleneksel olmayan bu evi, Meksikalı genç bir çift için inşa etti. Girer girmez, hâlâ yaşayan bir canlının karnına buyur edilmiş gibi hissediyorsunuz.

istridye ev Sıra dışı sonuçların ortaya çıktığı Nautilus Evi‘nde ana mekân, dev bir organizmanın bitki infüzyon rahmine adım atıyormuşsunuz gibi hissettiriyor. Keskin köşeleri olmayan bir alanla çevrili oluveriyorsunuz ve yukarıdan doğal ışıkla dolması yetmezmiş gibi bir de ışık, vitray bir duvar ile içeriye süzülüyor.

istridye ev 3 Dışarıdan girdikten sonra, büyük vitray bir pencerenin yanından geçip Naitlus’un içine doğru merdivenlerden çıkıyorsunuz. Ne duvarları ne zemini ne de tavanı paralel olmayan ve adeta bir uzay tecrübesi gibi görünen bu yerde yaşayanlar, kendilerine bir dizi güzergah belirliyor. Burası dördüncü boyutun sürekli dinamiğini algılayabildiğiniz, bir bitki örtüsü üzerinde dolanma hissine kapıldığınız, üç boyutlu akışkan bir alan.

istridye ev 4 TV odası, yatak odası ve banyo gibi daha özel alanlar, spiral şekilde bir merdiven tarafından erişilebilen, spiralin tam ortasında yer almakta.

Sürdürülebilir biyo-mimari vizyonunu hem mimar hem de profesör olarak 1980’den beri öğreten ve inşa eden Senosiain, yönteminde yapılarındaki akıcı kıvrımlarla insancıl yaklaşımını ifade ettiğini söylüyor. Yapıların birçoğunun zemin düzlemi, duvarlar ve çatı arasında süreklilik sunma avantajına sahip demirli çimento ile örülmüş. Bu da binanın toprağın kendisinden oluştuğu hissini veriyor.
istridye ev 9 Senosiain’in tüm eserlerinin temelinde yatan, “Bilinçli ya da bilinçsiz, insanlığın uzay hakkında sahip olduğu en derin fikir nedir?” sorusunun cevabı şöyledir: Senosiain için derin uzay düz bir çizgi bir kutu ya da bir köşe değildir. Onun için bu, bir tür manevi ölüme sebep olan, insanların “yaratıcılık, doğallık ve özgürlük” kavramlarını kaybettiği hatta eninde sonunda kutu gibi bir tabutun içine gömülü olmalarına sebep olan bir şeydir. Nautilus Evi’nin tasarımı ve inşasına bakarak Senosiain için uzay, ayrıca onun nasıl görüldüğü ve ifade edildiği kritik bir katalizördür. Bu tür formlar tarafından iletilen ve sürekli değişen duygu ve izlenimler, doğa ile daha uyumlu bir varoluşu teşvik eden bir yoldur. Bu, bilincin değişmesinde şeklin kendisinin ne kadar önemli bir rol oynadığına dair ilham veren bir başarıdır.

Tasarımlarının bulunduğu internet sitesi: organicarchitecture.weebly.com

Kaynak: Tree Hugger

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Mert Ünnü ile röportaj: Yüzen Ev Projesi

"Hayallerin ömür boyu borçlandırılıp bir beton kütleye mahkum edilmesine yönlendirildiği günümüzde özellikle çevreye duyarlı ve sağlıklı yaşam öngörülerini dikkate alarak yaşamak isteyenler için yüzen ev...

Greenbuild: Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı Kasım’da Boston’a geliyor

Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı bu Kasım ayında Boston’a geliyor, kaçırmak istemeyeceksiniz. Uluslararası Yeşil Yapı Festivali ve Fuar'ı; sürdürülebilir bina uzmanlarını...
Büşra Özmen
Büşra Özmen
Gördüğü anlarda yaşayan, henüz görmediklerine karşı hep merak besleyen, içinde bulunduğu dünyayı ve onu kapsayan evreni sonsuz bir merakla inceleyen bir dil ve etnik kültür düşkünü İngilizce Öğretmeni. Küçük Prens sevdasıyla çöllerde kalmış yeni yetme bir gezgin. Bir gün iyi bir yazar olup şöyle diyecek: Ben de yaşadım ey dünya, ayaklarım ve düşlerimle.,

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol