Ana SayfaKategorisizDünyanın en gerçekçi biyonik eli "engelleri" yıkabilir

Dünyanın en gerçekçi biyonik eli “engelleri” yıkabilir

-

29 yaşındaki İngiliz Nicky Ashwell Londra’da yaşıyor. Aswell’in talihsizliği sağ eli olmadan doğması. Şimdi ise hayatında çok güzel bir gelişme oldu. Ashwell için tasarlanan biyonik el, gerçek organik bir el ile yarışabilecek düzeyde.

Protez uzmanları tarafından geliştirilen yeni elini neredeyse gerçek el gibi kullanabiliyor. Bu biyonik el dünyanın en sahici eli diye tanımlanıyor. Şirket, “hassasiyet ve doğal hareketlerin eşisiz seviyede” sunulması için Formula 1 teknolojisinin kullanılmasının biyonik atılım olduğunu söylüyor.

Biyonik El 2

Biyonik el bir çikolata kalıbı ağırlığında tasarlandı. Kadınlar ve çocukların el yapısına uyacak oranlarda hazırlanan el, kullanıcısına gerçek bir el ile yapabileceği her şeyi yapma imkanı veren küçültülmüş bir mekanizmadan oluşuyor.

Ashwell, biyonik el hayatına girdiğinden bugüne, bıçak kullanmak veya çantasını açmak gibi günlük basit uğraşların hepsini oldukça rahat yapabiliyor.

Bionic hand

Ürünü geliştiren Steeper firmasının Teknik Direktörü Ted Varley yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Geleceğe baktığımızda teknoloji eğiliminin daha da dallanıp budaklanacağını görüyoruz. Steeper firması olarak geleceğe ayak uydurmaya çalıştık, kadınlara ve genç bireylere uygun yüksek teknolojili küçük bir el tasarımını gerçekleştirdik. İlk olarak bileşik teknoloji ile hatasız bir iskelet yapı geliştirdik. Daha sonra anatomik kesinliği sağlamak için uyum sağlayıcı mekanizmalar geliştirdik. Sonuç olarak ömür boyu kullanılabilecek bu kusursuz ürün ortaya çıktı.

Kaynak: The Guardian

SON YAZILAR

GIF nedir ve nasıl kullanılır?

Açılımını bilmeseniz bile "GIF" kelimesine kesin rastlamışsınızdır. İnternetin ilk zamanlarında belirleyiciydi, şu ansa hiç olmadığı kadar popüler. Peki bu GIF nedir ve onları nasıl kullanabiliriz? En basit...

Elektromanyetik dalgalarla uzay zamanda geçmişi ve geleceği görmek

Uzayda bulunan herhangi bir yüklü nokta uzayın niteliğini değiştirir. Yakınında bulunan başka bir nokta bulunduğu yerden alınırsa, bu nokta üzerine etkiyen kuvvet yok olsa da...

Sanal parçacıklar kendisini tanımlayıp solucan delikleri oluşturan bilinçli temel etkiler mi?

Sanal parçacık sıradan parçacıkların özelliklerini sergileyen fakat sınırlı bir süre var olan geçici dalgalanma olarak tanımlanır. Sanal parçacık kavramı, sıradan parçacıklar arasındaki etkileşimi, sanal parçacıklar arasındaki...

Yaşlanmaya meydan okuyan şifre Termodinamik Yasaları’nda mı?

Termodinamik kanunları, çok genel bir geçerliliğe sahiptir ve karşılıklı etkileşimlerin ayrıntılarına veya incelenen sistemin özelliklerine bağlı olarak değişmez. Yani bir sistemin sadece madde veya enerji...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol