Okuma süresi: 2 dakika

29 yaşındaki İngiliz Nicky Ashwell Londra’da yaşıyor. Aswell’in talihsizliği sağ eli olmadan doğması. Şimdi ise hayatında çok güzel bir gelişme oldu. Ashwell için tasarlanan biyonik el, gerçek organik bir el ile yarışabilecek düzeyde.

Protez uzmanları tarafından geliştirilen yeni elini neredeyse gerçek el gibi kullanabiliyor. Bu biyonik el dünyanın en sahici eli diye tanımlanıyor. Şirket, “hassasiyet ve doğal hareketlerin eşisiz seviyede” sunulması için Formula 1 teknolojisinin kullanılmasının biyonik atılım olduğunu söylüyor.

Biyonik El 2

Biyonik el bir çikolata kalıbı ağırlığında tasarlandı. Kadınlar ve çocukların el yapısına uyacak oranlarda hazırlanan el, kullanıcısına gerçek bir el ile yapabileceği her şeyi yapma imkanı veren küçültülmüş bir mekanizmadan oluşuyor.

Ashwell, biyonik el hayatına girdiğinden bugüne, bıçak kullanmak veya çantasını açmak gibi günlük basit uğraşların hepsini oldukça rahat yapabiliyor.

Bionic hand

Ürünü geliştiren Steeper firmasının Teknik Direktörü Ted Varley yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Geleceğe baktığımızda teknoloji eğiliminin daha da dallanıp budaklanacağını görüyoruz. Steeper firması olarak geleceğe ayak uydurmaya çalıştık, kadınlara ve genç bireylere uygun yüksek teknolojili küçük bir el tasarımını gerçekleştirdik. İlk olarak bileşik teknoloji ile hatasız bir iskelet yapı geliştirdik. Daha sonra anatomik kesinliği sağlamak için uyum sağlayıcı mekanizmalar geliştirdik. Sonuç olarak ömür boyu kullanılabilecek bu kusursuz ürün ortaya çıktı.

Kaynak: The Guardian