Kendini denizleri korumaya adamış, kâr amacı gütmeyen bir kurum olan PangeaSeed, sanat aktivizmi ile okyanusları ve deniz yaşamını bekleyen tehlikeyle ilgili halkı bilinçlendirmeye çalışıyor. Bu yaz PangeaSeed halka sanat yoluyla bir mesaj vermek adına ikinci kez “Sea Walls: Murals for Oceans” (Denizler İçin Duvarlar) festivalini düzenledi.

Bu seneki festival Meksika’nın Cozumel Adası’nda gerçekleşti ve beş gün sürdü. 12’si Meksikalı olmak üzere tüm dünyadan 36 sanatçının katılımıyla 35 büyük duvar boyandı. Eserler aşırı avlanmadan plastik kirliliğine kadar deniz ve okyanusların birçok sorununu ele alıyor.

1’inci festival de Meksika’da, türü tehlikede olan köpekbalıklarının görülebileceği Isla Mujeres’te yapılmıştı. Aynı şekilde Cozumel’in sahili de yine türü tehlikede olan deniz kaplumbağaları ve daha bir çok deniz hayvanı için önemli bir yaşam alanı.

Amanda-Lynn-Dan-Armand.jpg.650x0_q70_crop-smart
Amanda Lynn, Dan Armand

PangeaSeed, festival boyunca belgesel gösterimi de dâhil olmak üzere birçok halka açık organizasyon düzenledi. Çocuklar okyanuslar hakkında bilgilendirilirken geri dönüştürülmüş malzemelerle sanatsal çalışmalar yapma fırsatı buldu.

Zio-Ziegler-Tre-Packard.jpg.650x0_q70_crop-smart
Tre Packard, Zio Ziegler

Eserlerde sanatsal tarzlar oldukça çeşitlilik gösteriyor ancak çoğunda Meksika sahillerinde bulunan hayvanlar resmedilmiş. Diğer duvarlarda da Dr. Sylvia Earle ve Jacques Cousteau gibi önemli deniz aktivistlerine duyulan saygı ve minnet işlenmiş.

Jesus-Benitez-Tre-Packard.jpg.650x0_q70_crop-smart
Tre Packard, Jesus Benitez

Doğal olarak bazı eserler üzücü hikâyeler anlatıyor. Meksikalı ressam Jesus Bentinez’in eserinde bir balina ve yavrusu karanlık, korkutucu bir insan iskeletinde yüzüyor. Bentinez, açıklamasında bunun okyanuslarda yapılan sondaj çalışmalarını sembolize ettiğini söylüyor.

Caratoes-Celeste-Byers-Emad-Rashidi.jpg.650x0_q70_crop-smart
Caratoes, Celeste Byers

Rengarenk olmasına rağmen karanlık bir anlamı olan başka bir resimde iki kişi kan dolu bir kasede, köpekbalığı yüzgeci çorbasında yüzüyor. Bu eserin yaratıcıları Caratoes ve Celeste Byers, dünyadaki köpekbalığı nüfusunu tehdit eden, özellikle kuzey ülkelerinde oldukça popüler olan yüzgeç karaborsasını konu edinmişler.

Hueman-Jeff-Gress-Tre-Packard.jpg.650x0_q70_crop-smart
Tre Packard, Hueman Jeff Gress

Bu çalışmaların amacı ücretsiz bir açık hava galerisi yaratarak hem ada sakinlerine hem de turistlere ulaşmak.

PangeaSeed Direktörü Tre Packard “Sanatın ve aktivizmin gücü ile tüm dünyayı denizlerimizi korumak için eğitebilir ve harekete geçilmesini sağlayabiliriz” diyor.

Kaynak: Tree Hugger
Hazırlayan: Sezin Katalon