Okuma süresi: 2 dakika

Ekolojik Yaşam Komünü “Yeşil ve özgür bir gelecek ancak barışla mümkün olacak” şiarıyla Diyarbakır’dan Ankara’ya yürüyor.

Ülkenin içinde bulunduğu savaş ortamı ve ekolojik yıkıma dikkat çekmek için kilometrelerce yolu barış adına yürüyecek olan Ekolojik Yaşam Komünü Diyarbakır’da başlayacağı yolculukta, Urfa, Antep, Mersin, Adana, Konya ve Ankara’da bulunacak.

Ekolojik Yaşam Komünü’nün açıklamasının tam metni:

“Sermayenin enerji ve kâr odaklı saldırıları ile ekolojik yıkım, topraklarımızı kaybetmemiz, çevre kirliliği, iklim değişikliği, çölleşme, ormanların yok olması, sularımızın kirlenmesi, gıda krizi, türlerin hızla yok olması ve şuanki savaş ortamının varlığı ile doğru orantılı olduğunu biliyoruz.

Çağımızda yaşadığımız ekolojik krizlerin listesi ne yazık ki çok uzun, bitmek bilmiyor. Gezegeni paylaştığımız diğer türlerle birlikte bizi de yıkıma sürükleyen hatalarımızın sonuçlarını her gün birebir yaşıyoruz.

Ekolojik Yaşam Komünü

Yeşili sevenler, doğayla bir bütün olduğumuzun farkında olanlar, her bir canlının değerini ve önemini bilenler, çocuklarına nasıl bir dünya bırakmak istediklerinin muhasebesini yapanlar olarak yılmıyoruz, doğru bildiğimiz yolda yürümeye devam ediyoruz. Doğru bildiğimizi anlatmaya, paylaşmaya devam ediyoruz. Bunu, tüm canlılara ve gelecek nesillerine karşı en önemli sorumluluğumuz olarak biliyoruz. İşte bu yüzden, söylüyoruz: İnsan insanla barışmadan, insan doğayla da barışamayacak. Savaşlar, çatışmalar devam ettiği sürece, hepimizin ortak ve gerçek düşmanı olan ekolojik krizlerle başa çıkamayacağız. Hemen, şimdi ve “ama”sız barışmak zorundayız. Yeşil bir gelecek inşa etmekse derdimiz, mutluluksa, gülümsemekse, doğayla ve insanla ve kendiyle barışık yeni nesiller yetiştirmekse hele amacımız, başka yolumuz yok.

Ülkemizin cennet bir köşesinde yaşananlar işte bu yüzden bağrımızı yakıyor. Lice’de, Hazro, Silvan ve Kulp’ta, Dersim ve Yayladere’de, Eruh’ta, Cudi’de yanan ormanlar halklar ve çocuklarla birlikte bizlerin güzel bir gelecek hayalleri de yanıyor. Şiddet üreten, şiddete prim veren, şiddeti yücelten politikaların ne insanlara, ne de ekosisteme bir yararı var. İnsandan nefret eden, farkında olmasa da doğadan da nefret ediyor. Amacı, “stratejik” anlamı veya arkasındaki sebepleri ne olursa olsun, hiçbir gerekçe insanın insana ve insanın doğaya uyguladığı bu amansız şiddeti haklı gösteremez. Hamasi konuşmaların, 20 yıl öncesinde bitmiş olduğunu umduğumuz “yok edeceğiz!” temalı konuşmaların, şiddete şiddet, nefrete nefret katan söylemlerin biz yeşil ve barışseverlerin kalbinde ya da mantığında hiçbir karşılık bulmadığını açıkça beyan ediyoruz. Her türlü zulümün, her türlü şiddetin, her türlü cinayetin karşısında ellerimizde tohumlarımız, kalbimizde umut, dikiliyoruz. Bugün ve bu devirde, bunu yapmanın en azından bir insanlık borcu olduğunu biliyoruz.

Amed’den (Diyarbakır’dan) Ankara’ya barışçıl bir yaşamın devamı için ekoloji ve barış aktivistleri olarak hareket ediyoruz. Ve herkesi, insanlık borcunu “amasız”, “fakatsız” ödemeye davet ediyoruz.”

Lice Yangın

Güzergah:

Pazartesi Günü

Sabah 09.00: Diyarbakır Dağkapı Meydanından Hareket

Saat 16.00: Urfa (Barış Sohbeti) Urfa Konaklama

Salı Günü

Saat 09.00: Antep yürüyüş

Kurum Ziyaretleri ve Barış Sohbeti

Gece Adana’da Konaklama

Çarşamba Günü

Saat 09.00: Adana Yürüyüş Barış Sohbeti Kurum Ziyaretleri

Gece Mersin’de Konaklama

Mersin saat 16.00’da yürüyüş ve Kurum ziyaretleri barış ve ekoloji sohbeti

Perşembe Günü

09.00: Konya yürüyüşü

Kurum ziyaretleri

Akşam Ankara’da Konaklama

Cuma Günü

09.00: Ankara Yürüyüşü

Sabah Sokak forumu Stant

Kurum Ziyaretleri

Cumartesi Günü

Sabah 11.00’da dönüş