Munzur Vadisi milli park sınırları içine herhangi bir HES yapılması söz konusu değil, Munzur koruma altında!

Tunceli Üniversitesi senatosu Munzur Vadisi’nin UNESCO dünya mirası listesine başvuruda bulunmayı oy birliğiyle kabul etti. İtiraz hakkı bulunmayan Kültür ve Turizm Bakanlığı, başvuruyu Unesco’ya iletecek ve başvurunun kabulünün ardından Munzur Vadisi’ne bir çivi çakmak için bile 195 ülkenin imzası gerekecek.

Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız Munzur Vadisi’ne HES yapılacağı bilgisinin doğru olmadığını öğrendik. Gazetemize gönderilen mailler doğrultusunda Dersim’e HES inşası hakkında hazır projelerin var olduğunu; fakat şuan için herhangi bir HES projesinin yürürlükte olmadığını öğrendik.  Tunceli Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yazdığı ve cevap olarak aldığı dilekçeleri de tarafımıza ulaştıran insanlara teşekkür ediyoruz.

Valiliğin cevap dilekçelerinde, bahsedilen bölgede söz konusu HES projelerinin gerçeği yansıtmadığı; fakat maden ayrıştırma çalışmalarında siyanür kullanıldığı belirtiliyor.

Şimdilik Dersim’e bir HES inşasının var olmadığını öğrenmek içimizi rahatlattı; fakat maden ayrıştırma çalışmalarında siyanür kullanılıyor olması oldukça üzücü. Yanlış bilgilendirmeden dolayı üzgün, ancak duyarlı yurttaşların varlığıyla da mutlu olduğumuzu belirtir; sevgi dolu, sağlıklı ve doğal günler dileriz.