Başlatılan koruma programıyla, hayatta kalma oranı yüzde 5’e düşen ve nesli ciddi derecede tükenme tehlikesinde olan kivi kuşlarının sayıları artıyor.

Yeni Zelanda’ya özgü uçamayan kuş türlerinden kivilerin sayıları, vahşi doğada ciddi oranda azalmış durumda. Şimdi ise koruma programları sayesinde doğal yaşam alanları olan Yeni Zelanda’nın Okarito ormanında yeniden çoğalmaya başladılar.

Kiwi-Bird-Wallpaper-1024x640

Devletin başlattığı ”Operation Nest Egg” programıyla, doğadan toplanan yumurtalar güvenli bir bölgeye taşındıktan sonra yumurtadan çıkan yeni yavrular yüzlerce kilometre ötedeki bir merkezde büyütülüyor. Kiviler, kendilerini koruyabilecek erişkinliğe ulaştıklarında doğal yaşam alanlarına bırakılıyor.

Programdan önce kiviler yılda sadece 80 yumurta bırakabiliyorken, bu yumurtalardan yalnızca 40 tanesinden yavru çıkabiliyordu. Doğan yavrulardan altı ay içinde av olmadan hayatta kalabilen kivi sayısı sadece dört olurken, yetişkinliğe ise sadece iki tanesi ulaşabiliyordu. Koruma programı ile 2014 yılının Ekim ayında 50 yeni kivi bırakıldığı belirtildi.

Yeni Zelanda’nın simgelerinden olan kiviler, üremeye başladıkları dört yaşına erişinceye kadar bacaklarına yerleştirilen alıcılarla takip edilecek. Takip edilmeleri, vahşi doğaya bırakılacak yumurtaların toplanmasını da kolaylaştıracak. Kivilerin sayıları 1997 yılında 200’ün altına düşmüştü fakat Operation Nest Egg programı sayesinde 2012 ortalarında 375’e kadar çıktı. Yetkililerin 2018’de kivi popülasyonunun 600’e ulaşacağı yönünde tahminlerde bulunuyorlar.

Kaynak: Al Jazeera
Başlık Görseli: New Zealand Birds Online