Adım Adım Platformu, 2008 yılından bu yana iyilik peşinde koşuyor. 6 Mart’ta Antalya’da gerçekleşecek Runatolia Maratonu’na da 11 Sivil Toplum Kuruluşu katılacak. Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) koşucuları, 79 ilde faaliyetlerini sürdüren Toplum Gönüllüsü gençlerin çalışmalarını desteklemek için maratonda koşacak.

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) Aralık 2002’de kuruldu. Vakıf, gençlerin gönüllü olarak sosyal sorumluluk çalışmalarına katılmasını sağlayarak kişisel gelişimlerine katkıda bulunuyor. Böylece gençlerin gönüllülük temelinde toplumsal katılımlarını arttırıyor. 2014 yılında, Türkiye’nin dört bir yanından 53 bin 159 gencin katılımıyla bin 378 yerel, ulusal ve uluslararası sosyal sorumluluk projesi/etkinliği/kampanyası ve 353 eğitim gerçekleştiren Toplum Gönüllüleri, yerel kaynağı da harekete geçirerek yerel halkın katılımını sağlamakta.

Toplum Gönüllüleri Vakfı, maratondan elde edeceği bağış ile gençlerin sosyal sorumluluk eğitimleri almasını sağlıyor. Sosyal sorumluluk eğitimlerini tamamlayan Toplum Gönüllüsü gençler 79 şehirde çevrelerinde gördükleri ihtiyaç ve sorunlara karşı harekete geçiyor ve çözüm üretiyor. (1 Toplum Gönüllüsü gencin tüm sosyal sorumluluk eğitimlerini alması için 120 TL. gerekiyor)

tgv 1

TOG’un Antalya’da sloganı “Gençlerle İyilik Her Yerde!”

Türkiye’nin dört bir yanından Toplum Gönüllüsü gençler kendi imkânları ile projelerine kaynak yaratmak amacıyla Antalya’ya geliyor.

Diyarbakır’dan Rojda da çevresindeki ihtiyaçları görmezden gelmeyen, sorumluluk alan gençlerden sadece bir tanesi. Diyarbakır’da gönüllü faaliyetlere katılan Toplum Gönüllüsü gençler şehirde hakim olan şiddet ortamından çocukları uzaklaştırmak niyetiyle bir proje başlatmış.

tgv 2

Proje kapsamında çocuklar ile birlikte gerçekleştirdikleri resim, müzik, dans, tiyatro, iletişim, film gösterimi atölyeleri ile fark yaratıyorlar. Atölyelere katılan çocuklar kendilerini ifade etme ve düşünme becerilerini geliştiriyor. Bir arada olmanın, birlikte üretmenin tadını çıkarıyor. Çocukların geçtiğimiz hafta gerçekleşen mutluluk ağacı etkinliğinde yazdıkları barışa dair mesajlar gerçekten önemli.

Çocuklarla gülüp oynamak, birlikte müzik dinlemek ve halay çekmek hem gönüllüler hem de çocuklar için oldukça anlamlı. Gençler, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde gerçekleştirdikleri bu projeye kaynak yaratmak ve projeyi daha da yaygınlaştırmak niyetindeler.

Siz de bu anlamlı koşusunda Rojda’ya ve Diyarbakır’daki duyarlı gençlere destek olmak isterseniz buraya tıklayarak kolayca bağış yapabilirsiniz.