Okuma süresi: 2 dakika

Britanya kıyılarında doğada eşine az rastlanan bir olay yaşandı. Sürüler halinde fotoğraflanan devasa denizanaları, uzmanlara göre bozulan ekolojik dengenin bir işaretçisi.

Denizciğeri denizanası (Rhizostoma pulmo), sadece küçük boyutlardaki plankton benzeri canlılarla beslenen ve zararsız olarak bilinen dev denizanalarıdır. Muhteşem renklerle bezenmiş göz alıcı deniz anaları Atlantik, Adriyatik Denizi ve Akdeniz açıklarında yaşamaktadırlar, genelde sahil şeridine yakın alanlarda görülmezler. Çapı 40 cm, baş yapısı 1 metreye ulaşan vücut yapıları ile Britanya açıklarındaki en büyük deniz hayvanlarından biri olan Rhizostoma pulmo, Mayıs ayının başında İngiltere’nin Dorset sahil şeridinde gözlendi. Binlerce denizanasından oluşan sürü, rengarenk dalgalar yaratarak denizde süzülüyor. Ciddi bir sağlık problemine sebep olmayan Rhizostoma pulmo türü denizanaları, vücutla temas ettiğinde deride ufak bir kızarıklık oluşturuyor.

Denizanası 11

Daha önceki senelerde sadece iki adet Rhizostoma pulmo görme şansına erişmiş çevre koruyucusu ve fotoğrafçı Steve Trewhella, sıradan bir gününü ilginç anılarla taçlandıran o anları şaşkınlıkla açıklıyor:

“Hayatımda hiç böyle bir olaya tanık olmadım. Torunum Finn’e belki bir çift denizanası gösterebilirim diye geldiğim bu bölgede binlercesiyle karşılaştık ve her yerdeydiler. En az 100 tanesiyle birlikte yüzebilirdiniz. 1 metre büyüklüğündeki bu inanılmaz hayvanları gördüğünüzde kendinizi onlara bakmaktan alamıyorsunuz.”

Denizanası 12

Denizanalarının bu kadar büyük bir sürü halinde kıyılarda görülmesini, uzmanlar aşırı avlanma sonucu bozulan ekolojik dengeye bağlıyor. Yaz ve sonbahar aylarında deniz suyunun ısınmasıyla denizanalarının daha da fazla üreyerek sürülerini devasa boyutlara ulaştıracağı öngörülüyor.

Doğanın dengesinin bozulması sonucunda ortaya çıkan bazı durumlar gözümüze anlık olarak güzel görünse de tablonun bütününe baktığımızda, bu küçücük olaylar yok olan dünyamızın habercisi.

Kaynak: My Modern Met, Daily Mail 

Hazırlayan:Esra Aydın