Okuma süresi: < 1 dakika
Geçtiğimiz günlerde yine dinci bir kurumda çocuk tecavüzlerinin ortaya çıktığını aktarmıştık. Yaşadığımız topraklarda tecavüz çok yaygın durumda.

Ensar Vakfı, dinci yurtlar, Kuran kurslarında çocuklara tecavüz gibi olaylara dinci kesim tarafından herhangi bir tepki gelmediği gibi, Bezmialem Üniversitesi yayınladığı bir rapor ile çocuk evliliklerini ve tecavüzlerini meşrulaştırmaya, şirinleştirmeye yönelik bir adım attı.

Telif: Zeynep Gargı

Ceyda Acar, Büşra Sandıklı, Meltem Mücaz, Zekiye Ülger ve Perihan Torun tarafından kaleme alınan raporda, “her küçük yaşta evlilik sömürü olarak algılanmamalıdır” denildi. Kız çocuklarına yapılan ve yapılacak olan seri tecavüzleri yine kadınların onaylaması da ayrıca bir soru işaretidir.

Çocukların büyük insanlarla evlendirilerek (ve onlara teslim edilerek) o büyük insanın sürekli olarak tecavüzüne uğraması durumu çocuk istismarıdır. Rapora göz attığımızda erken yaşta zorla evlendirilen çocukların nasıl tecavüze uğradığına, henüz çocukken çocukluğunu yaşamadan anne olmak zorunda bırakıldığına dair herhangi bir bilgi de bulunmamaktadır. Çocuklara seri olarak tecavüz etmenin, yani “çocuk ile evlenmiş olma durumu”nun halk sağlığı ile nasıl bir ilişkisi olduğuna dair bir açıklamada da bulunmayan rapora buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.