Okuma süresi: 2 dakika

Yurtdışında, özellikle Almanya, İngiltere, Amerika gibi ülkelerde vegan festivallere çok sık rastlıyoruz. Artık, Türkiye’de de bu tür festivaller düzenlenmeye başlanıyor. Çünkü, hem Türkiye’de hem de dünyada veganlık günden güne hızla yayılıyor.

Türkiye’nin ilk vegan festivali olma özelliğine sahip Didim Vegan Festivali29-30 Nisan tarihlerinde Didim’de Apollon Tapınağı Meydanı’nda Didim Belediyesi, Türkiye Vegan ve Vejetaryenler Derneği işbirliğiyle düzenleniyor.

 

Festivalde veganlıkla ilgili üzerinde durulan temel başlıklardan etik, sağlık, ekoloji gibi konular farklı pek çok boyutu ile ele alınacak. Şölen havasında geçecek festivalde vegan mutfak atölyeleri, yoga atölyeleri, bilimsel sunumlar, konserler yer alacak.

Pazar günü 14.00’da beslenme ve diyet uzmanı olarak yer alacağım panelde “Vegan beslenmenin vücut ağırlığı yönetimi üzerine etkileri” konusunu anlatacağım.

Benim hem bir vegan hem de bir beslenme ve diyet uzmanı olarak vegan beslenmede üzerinde en çok durduğum konu, kendine yeter bir yaşam tarzı oluşturmak, kendi sağlıklı, pratik vegan yaşam pratiklerini oluşturabilmek. Bu amaçla Vegan Sanatçı Zeynep Casalini ile cumartesi günü 15.30’da “Pratik Vegan Mutfak Atölyesi”nde vegan süt, peynir, yoğurt yapacağız.

Vegan yaşama ilgi duyan herkesi bekliyoruz.