İnsanlık olarak maalesef ki masum kalamıyoruz. İçimizde hep bir kuşku, hep bir şüphe varken gerçekten yardıma muhtaç insanlar için “Belki de ihtiyacı yoktur” diye düşünebiliyoruz. Gerçekten olayın özüne ve en derinine inemiyoruz ve hep beşeriyet olarak sığ düşüncelere kendimizi bırakıyoruz.

Nova Scotia, Halifax sakinleri son zamanlarda sokaklarda ilginç bir manzarayla karşı karşıya geldiler; sokak direklerine giydirilmiş montlar. İlk başta bu kıyafetler, birisinin unuttuğu veya kaybettiği eşyalar gibi durabilir; fakat yakından bakınca montların üzerinde birer etiket olduğu ve üzerinde bir yazı yazdığı görülebiliyor. Etikette şöyle yazıyor: “Biz kayıp değiliz! Eğer soğuktan üşüyorsanız; çekinmeyin, ısınmak için beni alın.”

Evsizler-direklere-baglanan-montlar4

Çocuklar da projenin içinde

Her yıl Tara Smith-Atkins, evsizleri soğukta donmaktan korumak için çabalıyor. Eski ve kullanılmayan montları evsizlere vermek için her yıl uğraşıyor ve bu yıl da çocukları bu konuda bilinçlendirmek için bir projeye imza attı. Çocuklar da bu proje için yanlarında fazladan eldiven ve atkı getiriyorlar.

Tara Smith-Atkins, çocukların kıyafetleri direğe bağlamasıyla onlara önemli bir ders vermeyi amaçlıyor ve şöyle diyor: “Biz sokakta bir saatimizi harcayıp, ‘Üşüdük’ diyerek arabalarımıza geri dönerken; evsizler hep soğukta yaşıyorlar ve bazen o kadar soğukta hayatlarını sürdürmekten, sıcak bir yer için ağlıyorlar.” Onlara yardım eden sadece bir kadın değil; onun arkasından gelen ve bu işi severek yapan bir sürü genç yardımcısı var.

Evsizler-direklere-baglanan-montlar1

Gelecek yıl ise Tara Smith-Atkins, farklı bir projeye imza atmayı planlıyor; astıkları her montun cebine 5 dolar koymak ve evsizlere sıcak yemek imkânı sunmak. Bu umut dolu projelerden umarız ki dünyamızda daha çok görürüz.

Evsizler-direklere-baglanan-montlar2Evsizler-direklere-baglanan-montlar3Evsizler-direklere-baglanan-montlar5Evsizler-direklere-baglanan-montlar6Evsizler-direklere-baglanan-montlar7Evsizler-direklere-baglanan-montlar8

Kaynak: My Modern Met