“Bu taşra hayatından daha fazlasını istiyorum.”

İş hayatına girelim ve ataerkilliği yenilgiye uğratalım mı?

Bu Disney prensesleri, direniş resimlerinden esinlenerek protestocuların konumunda olmak istediler. Oregon eyaletinden Amanda Allen Niday yabancı düşmanlığı, cinsiyet ayrımcılığı ve ırkçılık gibi konularda yer alan 9 toplama prensesi yarattı.

27 yaşındaki illüstratör Teen Vogue dergisine; ocak ayında kadınlar meclisi için toplanan kadınları izledikten sonra bu fikre sahip olduğunu söyledi.

Niday, “Yeri gelmişken, kadınların dobra dobra sert konuşanlarından zarif, akıllı ve büyüleyici olanlarına kadar kendilerini ifade ederken kullandıkları işaretlerden esinlendiğimi hissettiğimi söylemek istedim. Farklı arka planlardan bir araya gelen kadınlar ‘biz buradayız ve değerliyiz, önemliyiz’ dediler” dedi. “Ben uzlaşmaktansa fikir ayrılıklarımızda hata bulduğumdan dolayı haber beslemelerimde tartışmalara son verdiğim için bu mesajı saklı tutmak istedim.

Niday, ilhamını, prenseslerin kendi filmlerinde söylediği repliklerle birlikte kullanarak uyguladığı kombinasyonla aşağıda gördüğünüz görüntüleri yarattı.

O “hikâyelerini bütün olarak anlatacak, filmde daha derin anlamları olan ya da başvurulan modern sorunlara atıf yapan” şeyleri alıntıladı.

”Çalışmaya gidiyoruz!”
”Ben kazanılacak bir ödül değilim.”
”Hayallerimi durdurmam için emir veremezler.”
”Bu taşra hayatından daha fazlasını istiyorum.”
”Nasıl olur da bunca şeyden haberdar olmazsın?”
”Mulan niçin senden farklı olsun ki?”
”Biraz daha derine inmelisin.”
”Parlak genç kadınlar yüzmek için ayakta hazır bekliyorlar.”
”Ve sonra… Ben uyandım.”

Disney prensesleri pop kültüründe ikonik figürler hâline geldikleri için her şeyden önce sık sık yeniden tasarlandı. Niday, Teen Vogue’a bu karakterleri “kızlara cesur, güçlü ve değerli olduklarını hatırlatmak” ve “kadınların yapabileceği veya yapması gereken şeyleri simgelemek” üzere kullanmak istediğini söyledi.

Niday’in diğer çalışmalarına da bakmak isterseniz instagram veya society6 gibi kendine ait sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: The Huffington Post