Ana SayfaKültür & SanatDistopik Bir Kitaptan Diziye: Cesur Yeni Dünya

Distopik Bir Kitaptan Diziye: Cesur Yeni Dünya

-

Aldous Huxley’in bilinen ve çokça tartışılan romanı Cesur Yeni Dünya’nın artık Peacock tarafından uyarlanmış bir dizisi de var. Brave New World (Cesur Yeni Dünya) yüksek sayılabilecek temposuyla izlenmeye değer bir dizi olarak 2020 yapımı diziler arasında yerini alıyor. Spoiler vermeden bir diziden bahsetmek zor ama yine de yazmaya değer.

Distopya Evreni

Huxley’in Cesur Yeni Dünya kitabı şu cümleyle açılışını yapar:

“Sadece otuz dört katlı yerden bitme gri bir bina. Ana girişin üzerinde şu sözcükler, LONDRA MERKEZ KULUÇKA VE ŞARTLANDIRMA MERKEZİ ve üzeri kaplanmış olan Dünya Devleti’nin sloganı, CEMAAT, ÖZDEŞLİK, İSTİKRAR.”

Her zaman iki ayrı kutupmuş gibi sunulan Orwell’in 1984’ünde istikrarın yerini istikrarlı bir istikrarsızlık alacak ve bu iki kitap, entelektüel camiayı ortaya attıkları dünya tahayyülüyle sürekli meşgul edecektir.

Bu tahayyülünün Cesur Yeni Dünya cephesinde mutlak bir mutlu toplum anlayışıyla inşa edilmiş, kuluçkalanıp, şartlandırılarak, kast sınıfına ayrılmış, birbirine bağlı, birbirinin aynı insanlar görmek mümkündür. Yaratılan distopik evren, birçok sorgulamaya yol açmasının yanında keyifle okunabilen, renkli bir dünya tanıklığı da sunmaktadır.

Gelelim Diziye

Karşımızda, artık düşünebildiğimiz ya da hayal edebildiğimiz teknolojiyle beslenerek izleyene aşikar kılınmış düzenlemelerle yeniden yapılandırılmış bir Cesur Yeni Dünya var. Henüz tek sezon ve kırk, kırk beş dakikalık dokuz bölümle izleyiciyle buluşmuş olsa da ikinci, üçüncü sezonu çekilecek gibi duruyor. Dizi, kitabın eksenine başlangıçta büyük oranda bağlı olsa da ilerleyen bölümlerde kendi distopik evrenine doğru sürükleniyor.

Dizinin şaşırtıcı yanlarından birisi, dişil bir üst akıl olarak da düşünülebilecek herkesin bağlı olduğu Indra’nın varlığı. Bir alt metin olarak da Indra hikayeye eklenen bir güzellik olmuş.

Mutlaka kitabını okuyun derim ama David Wiener’ın geliştirdiği, başrollerini Jessica Brown Findlay, Alden Ehrenreich, Harry Lloyd, Nina Sosanya, Joseph Morgan, Hannah John-Kamen’in paylaştığı dizi de son dönem benzer hikayelerle karşılaşmış olsa da izleyeni ekran karşısında tutacak türden. Bilimkurgu / dram türündeki Cesur Yeni Dünya dizi platformlarından izlenebilir. Sağlıcakla kalmanız dileklerimle, iyi seyirler.

SON YAZILAR

Shakespeare, Kafka, Orwell, Dostoyevski ve günümüz

Okuyanın okuduğundan, yazanların okunmadığından hemen herkesin kitapların pahallılığından yakındığı günümüz sularında edebiyat sandalında bir gezintiye ne dersiniz?

Your Stage + Art: Müziğin evrenselliğini kutlayan bir sahne

Bugün paylaşımcılığın ve özgürleşmenin buluştuğu ortak noktadan, müzikten konuşacağız. Your Stage + Art, müziğin insanları bir araya getirme gücüne inanan, müzisyenlere eşit ve özgür şartlar altında müzikseverlerle buluşma imkânı sunmaya çalışan bir oluşum. Sanatla ilgilenen herkesin yeteneklerini...

Edebiyat tekeli ve kırık kalemler

Ülkemizde okuma alışkanlığının çok fazla olmadığını biliyoruz. Bunun için çevremize bakmamız bile yeterli ama gelin sayılara da bir göz atalım. TÜİK’in 2023 yılında yaptığı araştırmaya göre...

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

18. İşçi Filmleri Festivali, 14-19 Ekim tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 14 Ekim günü saat 18.30’da Kavaklıdere Sineması’nda oyuncu Gözde Duru’nun sunuculuğunu yapacağı açılışta Sputnik’te...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol