Okuma süresi: 2 dakika

Kuzey Ormanları Savunması’ndan bir grup aktivist, haftasonu 3. havalimanının yarattığı tahribatı ve İstanbul’u nasıl bir gelecek beklediğini göstermek amaçlı Yeniköy’de piknik yaptı.

KOS aktivistleri, piknik ile ilgili yaptıkları açıklamada yaşanabilir bir İstanbul için başta 3. havalimanı projesi olmak üzere Kuzey Ormanları’na gözünü diken her türlü projeye karşı İstanbulluların birbirlerine kenetlenmesi gerektiğini vurguladılar.

3. havalimanı projesinin gerçekleşmesi durumunda olacakları şu şekilde belirttiler:

  • Milyonlarca ağacı ve bölge ekosistemine bağlı yaşayan canlıları yok edecek; bölgede geçimini sağlayan köylüler yurtsuz kalacak.
  • Yüzde 90’ı göl ve orman olan havalimanı proje bölgesini betona dönüştürerek bölgede yeni bir kent yaratılacak, İstanbul’un nüfusu katlanacak.
  • Ormansızlaşma ve betonlaşma ile bölgede yeni ısı adaları oluşacak; İstanbul’a nefes sağlayan kuzeyden esen rüzgarların önü kesilecek.
  • Havacılık sektöründen kaynaklı karbon emisyonları artışına ivme kazandırarak hali hazırda içinden geçmekte olduğumuz iklim değişikliğini hızlandıracak.
  • Kadim zamanlardan beri birarada var olmuş İstanbul ve Kuzey Ormanları’nı birbirinden koparacak; İstanbul sürdürülemez, yaşanılmaz bir distopyaya dönüşecek.

Havacılık sektörüne karşı 28 Eylül – 8 Ekim tarihleri arasında Uluslararası Eylem Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen pikniğin açıklaması ise şu şekilde:

Derler ki bir zamanlar kumullarıyla, meralarıyla, balıkların yaşadığı göletleriyle Kuzey Ormanları’nda sadece göçmen kuşların iniş yapabildiği saklı cennetler varmış. Binlerce yıl tüm canlıların yaşam kaynağı olmuş.

Ve bir gün bu saklı cennetin misafirlerinden insan kendisinin her şeyin efendisi olabileceği sanrısına kapılmış. Tükettikçe semirmiş, semirdikçe tüketmiş. İnşa ettiği kibir anıtları kentlere yayılırken, kentler sınırlarından taşarak dört bir yanı işgal etmeye başlamış.”

OLYMPUS DIGITAL CAMERADistopyaya hoşgeldiniz: "Yeni İstanbul"Distopyaya hoşgeldiniz: "Yeni İstanbul"Distopyaya hoşgeldiniz: "Yeni İstanbul"OLYMPUS DIGITAL CAMERAKaynak: KOS