Diyanetin toplantısında kadın eğitimcinin sahne alması AKP’li Belediye Başkan Vekili’nin dindar ve kindar yüzünü ortaya çıkardı. Cinsiyet ayrımcılığında çıtayı biraz daha yükselten Başkan Vekili toplantıyı olaylı şekilde terk etti.

Diyanet ve AFAD tarafından ortaklaşa düzenlenen “Olağanüstü Hallerde Din Görevlilerinin Manevi Destek Becerilerinin Arttırılması” isimli projenin Trabzon’un Of İlçesindeki toplantısına AKP’li Of Belediye Başkanı Vekili Halil Alireisoğlu’nun hakaret ve tavırları damga vurdu. Of Belediyesi Toplantı Salonunda normal seyrinde ilerleyen toplantı da AFAD temsilcilerinin ardından Diyanet adına müftülük görevlisi Ayşe Yılmaz kürsüye geldi.

Ayşe Yılmaz konuşmasını sürdürürken protokolde yer alan Halil Alireisoğlu, “Sen kimsin bize vaaz veriyorsun. Bu kadın nereden çıktı. Bu ne iş? Erkekler kadınlardan vaaz mı alırmış? Bizim kadınlardan alacağımız eğitime ihtiyacımız yok!” diye bağırarak Ayşe Yılmaz’ın konuşmasına tepki gösterdi. Bununla da yetinmeyen Alireisoğlu fiziki olarakta müdahale edip konuşmacının mikrofonunu kapattı. Alireisoğlu salonu terk ederken belediye yetkilileri de gelip ışıkları söndürdü ve toplantının devam etmesine izin vermediler.

halil-alireisoğlu-1

İktidar partisinin birçok defa cinsiyetçi ve faşizan saldırılarına karşın bu sefer bir din görevlisine böylesi tepki verilmesi işin boyutunun nerelerde olduğunu göstermektedir. Her ne kadar parti içi ve dışından tepkiler alsa da Alireisoğlu İslamın kadına olan köle/cariye bakışını bir kez daha gözler önüne sermektedir. Tepkisinin sebebi sorulan başkan vekili, konuşmacıyı kadın olduğu için konuşturmadığını da yanlış anlaşılmalara sebep vermemek için üstüne basa basa söylemektedir. Daha önceleri “Kadının en iyi mesleği anneliktir, kadın evinin süsüdür, kadın mıdır kız mıdır bilmem, kadın kahkaha atmayacak…” gibi birçok ifadeyle ayrımcılığı ve aşağılamayı normalleştiren AKP bu sefer çıtayı gerçekten bir boy daha yükseltti.

Erkek din görevlilerine kadının vaaz veremeyeceğine anlatmaya çalışan Başkan Vekili Alireisoğlu “Tepki göstermemin sebebi ortadadır. Başbakana olayı taşıyacağım. Bayanın konuşmasından rahatsız oldum. Temelde bayan olduğu için tepki gösterdim. Bayanların konuşacağı yer vardır, erkeklerin konuşacağı yer vardır. Bu telefonla konuşulacak iş değil. Aklınla o konuyu tartabilirsin” demek suretiyle kadına ve topluma bakışını da net olarak ortaya koymaktadır.

KaynakCumhuriyet