Okuma süresi: < 1 dakika

Kayapınar Belediyesi tarafından Kent Ormanı’nda dikilen 143 ağaç kimliği belirsiz kişiler tarafından söküldü.

Kayapınar Belediyesi tarafından kente kazandırılan bin 200 dönümlük Kent Orman alanında dikilen 143 ağaç kimliği belirsiz kişiler tarafından yerinden söküldü. Geçen yıl Aralık ayında dikilen 5-6 yaşlarındaki ağaçların tahrip edilmesini; belediye yaptığı yazılı açıklamayla kınandı.

Yapılan açıklamada,Kayapınar Kent Ormanı’nda 2012 yılında başlatılan çalışmalarımız belirli bir program çerçevesinde sürdürülmektedir. 2014 yılındaa 3 bin 500 ağaç dikimi gerçekleştirildi. Bunun 143 tanesinin bazı kişi veya çevreler tarafından kasıtlı olarak kırıldığını görmekteyiz. Ağaç katliamını gerçekleştirenlerin de halkın vicdanında mahkûm olacaklarını unutmamalıdırlar. Bu ağaçlarımızı keserek, katlederek belediyemizin çalışmalarını engellediklerini sananlar bilsin ki ağaçlandırma çalışmalarımızı daha güçlü bir şekilde sürdüreceğiz. Ağaç katliamlarını gerçekleştirenleri de kınıyoruz” denildi.

Açıklamada, ağaçlandırma çalışmalarının devam edeceğine dikkat çekilerek, “Mart ayında Diyarbakır halkıyla Kent Ormanı’nın geri kalan bölümlerinde de ağaçlandırma çalışmalarını yürüteceğiz. DTK’nın her kentte bir orman oluşturulması kararını hayatta geçireceğiz. Ağaç katliamlarıyla kendilerine tarla, arsa veya daha başka alanlar yaratmak isteyenlere Diyarbakır halkı gereken yanıtı verecektir. Diyarbakır halkıyla birlikte Kent Ormanı’nı bu kentte kazandırmaya kararlıyız” ifadelerine yer verildi.

Başlık Görseli: Tahir Yılmaz / Panoramio