Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıSSCB'nin dağılmasının sonuçlarını hayvanlar çekiyor

SSCB’nin dağılmasının sonuçlarını hayvanlar çekiyor

-

Rusya’da büyük memeliler üzerinde yapılan bir araştırma, büyük memeli hayvanların popülasyonunda, SSCB’nin (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) dağıldığı tarih olan 1991 yılından bu yana, büyük bir düşüş olduğunu gösterdi.

Yaban domuzu, sığın ve kahverengi ayılar da politik sıkıntıların mağduru olabiliyorlar. Rusya‘da büyük memeliler üzerinde yapılan bir araştırma, 1991’den bu yana büyük memeli popülasyonunda büyük bir düşüş olduğunu gösterdi. Conservation Biology’de yayımlanan çalışmanın sahibi araştırmacılar, SSCB’nin dağılmasının vahşi hayat üzerinde ve türlerin tükenmesinde etkisi olduğunu bildirdiler.

Örneğin, sığınların küçük ağaçlarla beslenebileceği ormanları tercih ettiğini BBC’nin sitesinde açıklayan çalışmanın ortağı, Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden Eugenia Bragina, vahşi domuzların mantarlara düşkün olduklarını ve SSCB zamanında sırf domuzlar için mantar ekildiğini belirtti. Her türün, ülkedeki sosyo-ekonomik şoka farklı tepkiler vermek zorunda kaldığını söyledi.

Adaptasyon güçlükleri

Eugenia Bragina aynı zamanda en büyük popülasyon artışının gri kurtlarda görüldüğünü belirtti. Sovyetler Birliği’nin gri kurt popülasyonunu kontrol altında tuttuğunu ekleyen araştırmacı; ”Gri kurtların avlanmasına teşvik ediyorlardı” diye konuştu. Birliğin dağılmasının telaşıyla birlikte, insanların avcılıktan uzaklaştığını ekleyen araştırmacı, kurt popülasyonunun aşağı yukarı 10 yılda yüzde 150 arttığını ve bunun sığın popülasyonunda düşüşe neden olduğunu ekledi.

1990’larda çöküşte olan yaban domuzu popülasyonunda da artış olduğundan bahseden araştırmacı, domuzların uyum sağlama konusunda yetenekli olduklarını ve kısa bir süre sonra yeni besin kaynaklarını bulduklarını belirtti.

Bu tür değişiklikler içerisindeki ülkelerin uluslararası bir desteğe ihtiyaç duyduğu üzerine vurgu yapan Eugenia Bragina, aksi takdirde önemli türlerin soylarının tehlike altına girebileceğini kaydetti.

Kaynak: Bigbrowser
Başlık Görseli: Belygorod.ru

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

AKP’li yıllarda çocuk I: Eğitim sistemi bile yorgun

21 yıllık AKP iktidarının bugüne bıraktığı yıkıntılar saymakla bitmeyecek kadar çok. Bu yıkıntılar içerisinde eğitim ve çocuklara dair olanlar ise bir hayli fazla. 21 yılda eğitim...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol