Ana SayfaEkolojiDoğaDoğa Anayı korumak ve sağlıklı beslenmek için 7 basit adım

Doğa Anayı korumak ve sağlıklı beslenmek için 7 basit adım

-

Doğa Anaya yıllarca yaptığımız kötü muamelenin yol açtığı önemli küresel problemleri duyduğumuzda, güçsüz ve kötü hissediyoruz. Oysa bu his, her birimizin, birer birer, küresel iklim sağlığı adına bir fark yaratma hayalini zorlaştırır. Ama, her birimizin nasıl ve ne yediği ile iklim sağlığını etkileyebileceği bir gerçek.

Bu listeye çok daha fazla madde eklenebilir ama ilk etapta basit bu 7 adımı inceleyelim.

1. Gıda atıklarınızı en aza düşürün: Her yıl, Amerikalıların 33 milyon ton gıda atığı var. Düşünün bunu! Alışverişe gittiğinizde, ihtiyacınız kadar olanı alın. İhtiyacınız kadar yemek hazırlayın. Artan yemekleri çöpe dökmeyin, buzdolabında saklayın.

2. Paketlenmiş ve işlenmiş yiyecek daha az satın al: Tüm enerji, insan ve malzeme kaynaklarını düşünün! Yiyeceklerin işlenmesi, gıda ambalajların yapılması, konteynırların doldurulması, depolarda saklanması ve süpermarketlere ulaşması için tüm bunlar gerekli. Bunları hesaba katarak yiyeceklerinizi satın alın. Kendinize sorun, yiyeceklerinizin işlem adımlarını nasıl minimize edebilirsiniz? Daha az paketlenmiş gıda almayı deneyin. Daha fazla taze meyve, sebze ve tüm tahıllar bunun cevabıdır.

3. Kahvaltınızı ve içeceğinizi evde hazırlayın: Pahalı ve doğa dostu olmayan kahve dükkanlarını geçin. İçeceğinizi ve kahvaltınızı evde yapın ya da hazırlayarak yanınızda götürün. Eğer, bir kahve dükkanından almak zorunda kalırsanız, istediğiniz içeceğin termosunuza doldurulmasını söyleyin. Böylelikle, kâğıt bardak çöpe gitmemiş olur.

4. Yerel pazarlardan alışveriş yapın ve kendi ürününüzü yetiştirmeye çalışın: Her semtte belirli günler pazar kuruluyor. Sebze, meyve, tahıl gibi ihtiyaçlarınızı buralardan temin edebilirsiniz. Hatta, balkonlarınızda ya da bahçenizde kendi ürünlerinizi yetiştirebilirsiniz. Sadece üşengeç olmamak gerek. Çocuklarınız varsa bu onlar için de iyi bir örnek olacak. Hem de ailenize sağlıklı gıda vereceksiniz.

5. Alışverişe giderken bez çanta taşıyın: Son zamanlarda plastik poşet kullanmak yerine bez çanta ile alışverişe gitme bilincinin artması güzel bir şey. Kendi bez çantanızı istediğiniz gibi tasarlayıp, dikebilirsiniz.

6. Restoran ve kafede artık yemekleri çöpe attırmayın: Dışarıda bir yere gittiniz. Yemek yediniz ama artan yiyecekler var. Bunların çöpe gitmesindense, garsondan rica edip paket yaptırabilirsiniz. Evde daha sonra yiyebilir ya da dışarıdaki hayvanlarla paylaşabilirsiniz. Bazı restoranlar bu konuda yardımcı olmayabilir, bu gibi yerlerde yiyebileceğiniz kadar sipariş verin.

7. Sebze ağırlıklı beslenin: Daha fazla sebze, meyve ve tahıl ürünleri yiyin. Eti en az şekilde tüketin. Sebze ağırlı beslenmenin, şeker hastalığından kalp rahatsızlığına ve kansere kadar birçok kronik hastalığı engellediği kanıtlandı.

Başlık Görseli: Live Trading News

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

Neden vegan oldum?

“Neden vegan oldum?” sorusuna kısa cevabım; hayvanlara eziyet çektirmeden, onları öldürmek amacıyla üretmeden, doğaya zarar vermeden ve sağlıklı yaşamak için. Tüm bunlar insan üzerinde aynı anda...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol