Dünyanın hali malum. Küresel ısınma, su kaynaklarının yetersizliği, mevsim değişiklikleri, soyu tükenen hayvanlar… Pet şişeler, baz istasyonları, piller, mantar gibi çoğalan ev ve arabalar… Evlenmek var bir de. Ah o düğün tantanası yok mu…

Sonu yokmuş gibi gelse de bir yandan da bilinçli bir nesil yetişmekte ve çevresini de bilinçlendirmekte. Ekolojik ve organik her ürün revaçta artık. Eğer siz de doğaya zarar vermekten olabildiğince kaçan duyarlı çiftlerdenseniz, bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Düğünler hem masraflı hem de çevreye zarar veren bir etkinlik olarak kalır hep hafızalarda. Atık maddelerin birkaç saat içerisinde toplu halde tüketildiği bir etkinlik… Davetliler için bastırılan davetiyeler, düğün yemeklerinde oluşan plastik bardak, çatal, kaşıklar, tabaklar, meyve suyu kutuları, peçeteler, süsleme için kullanılan onca kâğıt, boncuk, mum, araç yakıtları, nikâh şekerleri, israf olan yemekler ve daha neler neler…

Düğün yapanlar daha iyi bilir; insanları eğlendirmek için ne yaparsanız yapın mutlaka bir kusur bulurlar! Günlerce kırk dereden su getirip vakit ayırıp şu mu olsun bu mu olsun diye bastırdığınız davetiyelerin en sonunda buruşturulup atılmasına mı yanalım yoksa çikolataları yendikten sonra bir kenara atılan nikâh şekerlerine mi?

Tüm bu detaylardan kurtulup ekolojik bir düğün yapmak hiç de zor değil aslında. Bunun için sadece geleneksel düğün anlayışımızı güncel bilgilerle güzelleştirmemiz yeterli. Son birkaç yıldır yavaş yavaş büyüyen “Ekolojik Düğün” konsepti hızlı bir çıkış yaşıyor. Çevreyi koruma ve ona zarar vermeme temelleri üzerine duran bu konseptin ileriki yıllarda da gittikçe kuvvetleneceğini düşünüyoruz. Konseptin 3 ana düşüncesi var: Zarar verme, koru ve geri dönüştür.

Ekolojik bir düğün yapabilmeniz için birkaç basit adım

  • Zarar vermeyin. Balmumunda yapılmış mumlardan, suni köpüklerden ve plastik kullanımından kaçının. Cam ve porselen ürünler kullanın.
  • Çevre dostu nikâh şekerleri hediye edin. Sizi hatırlamaları için illa şeker olması gerekmez. Küçük lavanta keseleri, organik çay ya da canlı bitkiler ya da küçük tohum paketleri de vermeyi düşünebilirsiniz. Naylon poşet kullanımını azaltmak için da bez torbalar kullanın. Nikâh şekeri yerine mutlu gününüz anısına “7 Ağaç Ormanları”nda bir koru oluşturabilirsiniz. Mutluluğunuzu paylaştıkları için dostlarınıza teşekkür ederken, dağıtacağınız kartlarla nikâh şekeri yerine fidanlar diktiğinizi de duyurabilirsiniz. Bunun için www.cekulvakfi.org.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.
  • Geri dönüştürün. Davetiyeleriniz için geri dönüşümlü kâğıtlar kullanabilirsiniz ya da internet üzerinden davetiye gönderebilirsiniz. Davet mektubunda, konuklardan çiçek göndermeleri yerine doğaya “7 Ağaç” armağan etmelerini istemek de mümkün. 
  • Artan yemekleri de hayvan barınaklarına gönderebilirsiniz.
  • Egzoz salınımını azaltın. Herkesin düğüne özel arabasıyla gelmesi yerine, bir minibüs kiralayabilirsiniz.
  • Bağış yapın, yaptırın. Düğün sırasında davetlilere sizin adınıza çevreci bir vakfa bağış yapma imkânı sunun. Nikâh şekeri vermek yerine davetliler adına fidan bağışı yapabilir ve düğününüzde de bunu nikâh şekeri olarak duyurabilirsiniz.
  • Gelinlik ve damatlığınız da çevreci olsun. Nikâh kostümlerinizi kiralayıp ya da ikinci el alabileceğiniz gibi organik kumaş ya da kenevirden yapılanlardan da tercih edebilirsiniz. Gelinliğinizi daha sonra bir hayır kurumuna bağışlayabilirsiniz.

Hazırlayan: Elif Ayvaz
[email protected]