Okuma süresi: 2 dakika

Derek Wall’un Yeşil Politika kitabı, size yeşil düzenin kapılarını aralayan ve o yolda ilerlemenizi sağlayan ışık niteliğinde. 

İngiltere ve Galler Yeşil Partisi’nden Derek Wall, yeşil aktivist, yazar ve ekonomisttir. Wall, Yeşil Politika başlıklı kitabında, Küresel Yeşil politika’dan yeşil felsefeye, ekoanarşizmden ekofaşizme ve hayatta kalma stratejilerine kadar birçok konuya değiniyor. 

Ekoloji ve sürdürülebilirlik konularına ilgiliyseniz bu kitap başlangıç için çok ideal. 144 sayfa az gibi gelebilir lakin kitabın sonunda birçok konu hakkında ön bilgi sahibi olacaksınız. Kitap kolay okunuyor ve anlaşılır bir dilde yazılmış. Araştırmak isteyeceğiniz çok fazla konu çıkacak sizlere ve altını çizdiklerinizi tekrardan inceleyeceksiniz. 

Türkçe kaynaklı “Yeşil” kaynak eksikliğini bolca çektiğimiz şu sıralar, İlknur Urkun Kelso’nun çevirisi ile Yeni İnsan Yayınevi’nden temin edebilirsiniz. 

yesilpolitika_orjcYazar: Derek Wall
Çevirmen: İlknur Urkun Kelso
Sayfa sayısı: 144
Baskı yılı: 2013
Yayınevi: Yeni İnsan Yayınevi

Derek Wall, dünyanın çeşitli yerlerinde kendiliğinden gelişim gösteren yeşil felsefenin temellerini ortaya koymanın yanı sıra, başlıca tartışma ve fikir ayrılığı noktalarını da dile getirmektedir. Böylece yeşil politikanın fikirlerini genel okuyucu kitlesi için daha erişilebilir ve anlaşılabilir hale getirmektedir.”
Nándor Tánczos (yeni Zelanda/Aotearoa Yeşil Partisi)

“Bu kitap, bizleri güçlü kılan kürsel bağlantılarımızı gözler önüne seriyor.”
Cynthia McKinney (2008 ABD Yeşil Parti başkan adayı)

“Derek Wall’un bu ilgi çekici kitabı, bize strateji ve mücadeleyi anlatıyor ve çevre için mücadele etmenin nasıl halk için mücadele etmek olduğunu vurguluyor. Daha iyi bir dünya mümkün.”
Roerto Péerez Rivero (Kübalı Sürdürülebilirlik Aktivisti)

“Bu, kitap hayvan haklarından, yeşil dünya düzene birçok temel yeşil düşünceyi özetliyor. İklim değişikliği, mali kriz ve petrol tepe noktası gibi kürsel ekolojik sorunlar ile yüz yüze olduğumuz bu dönemde, yeşil politika her zamankinden daha da gerekli.”
Caroline Lucas (İngiltere ve Galler Yeşil Partisi)

Başlık fotoğrafı: ohmyygodd.com