Ana SayfaKültür & SanatYeşil Politika | Derek Wall

Yeşil Politika | Derek Wall

-

Derek Wall’un Yeşil Politika kitabı, size yeşil düzenin kapılarını aralayan ve o yolda ilerlemenizi sağlayan ışık niteliğinde. 

İngiltere ve Galler Yeşil Partisi’nden Derek Wall, yeşil aktivist, yazar ve ekonomisttir. Wall, Yeşil Politika başlıklı kitabında, Küresel Yeşil politika’dan yeşil felsefeye, ekoanarşizmden ekofaşizme ve hayatta kalma stratejilerine kadar birçok konuya değiniyor. 

Ekoloji ve sürdürülebilirlik konularına ilgiliyseniz bu kitap başlangıç için çok ideal. 144 sayfa az gibi gelebilir lakin kitabın sonunda birçok konu hakkında ön bilgi sahibi olacaksınız. Kitap kolay okunuyor ve anlaşılır bir dilde yazılmış. Araştırmak isteyeceğiniz çok fazla konu çıkacak sizlere ve altını çizdiklerinizi tekrardan inceleyeceksiniz. 

Türkçe kaynaklı “Yeşil” kaynak eksikliğini bolca çektiğimiz şu sıralar, İlknur Urkun Kelso’nun çevirisi ile Yeni İnsan Yayınevi’nden temin edebilirsiniz. 

yesilpolitika_orjcYazar: Derek Wall
Çevirmen: İlknur Urkun Kelso
Sayfa sayısı: 144
Baskı yılı: 2013
Yayınevi: Yeni İnsan Yayınevi

Derek Wall, dünyanın çeşitli yerlerinde kendiliğinden gelişim gösteren yeşil felsefenin temellerini ortaya koymanın yanı sıra, başlıca tartışma ve fikir ayrılığı noktalarını da dile getirmektedir. Böylece yeşil politikanın fikirlerini genel okuyucu kitlesi için daha erişilebilir ve anlaşılabilir hale getirmektedir.”
Nándor Tánczos (yeni Zelanda/Aotearoa Yeşil Partisi)

“Bu kitap, bizleri güçlü kılan kürsel bağlantılarımızı gözler önüne seriyor.”
Cynthia McKinney (2008 ABD Yeşil Parti başkan adayı)

“Derek Wall’un bu ilgi çekici kitabı, bize strateji ve mücadeleyi anlatıyor ve çevre için mücadele etmenin nasıl halk için mücadele etmek olduğunu vurguluyor. Daha iyi bir dünya mümkün.”
Roerto Péerez Rivero (Kübalı Sürdürülebilirlik Aktivisti)

“Bu, kitap hayvan haklarından, yeşil dünya düzene birçok temel yeşil düşünceyi özetliyor. İklim değişikliği, mali kriz ve petrol tepe noktası gibi kürsel ekolojik sorunlar ile yüz yüze olduğumuz bu dönemde, yeşil politika her zamankinden daha da gerekli.”
Caroline Lucas (İngiltere ve Galler Yeşil Partisi)

Başlık fotoğrafı: ohmyygodd.com

SON YAZILAR

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

18. İşçi Filmleri Festivali, 14-19 Ekim tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 14 Ekim günü saat 18.30’da Kavaklıdere Sineması’nda oyuncu Gözde Duru’nun sunuculuğunu yapacağı açılışta Sputnik’te...

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

Sanat: Kolektif tembelliğin günah keçisi

Sanat, insanın varoluşunu ortaya koymasının en yalın ama çözümü ve anlaşılması en zor çabasıdır belki de. Buna rağmen sanatı ısrarla belirli bir çerçeve içerisine sıkıştırmanın...

Evvel Temmuz KSF gönüllüleri: Bu festival halkın festivalidir!

Evvel Temmuz Kültür Sanat Festivali 23 Temmuz'da Serinyol ayağınının da tamamlanmasıyla sona erdi. Halkın festivali Evvel Temmuz için gönüllülerinin hazırladığı basın bültenini ilginize sunuyoruz. 7 Temmuz’da...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol