Okuma süresi: 2 dakika

Özellikle yaz aylarında artan festivallerin bir kısmı, bizlere komün yaşamı deneyimleme imkânı sunuyor. Çadırını alıp festivallere giden binlere kişi ortalama bir hafta süresince bir arada yaşıyor. Kimisi uzun yıllardır çeşitli yerlerde kamp yaparken kimisi de ilk defa birçok şeyi bu festivallerde veya kamp etkinliklerinde tecrübe ediyor.

Etkinlik sonrası huzurlu ve barış dolu geçen sürenin sonunda korkunç bir manzara ile karşılaşmamak için kamp yaparken dikkat etmemiz gereken sorumluluklarımız var.

Bu sorumlulukları yerine getirmezsek olmaması gereken sonuçlar doğar. Yapmamız gerekenler sadece toplu kamplar için değil, bireysel çıktığımız kamplarda da geçerli.

Herkes kendi arkasını toplarsa, işin başında etrafa savurmazsa, kamp sonunda zaten kimseye çok iş çıkmaz ve kimsenin arkasını kimse toplamak zorunda kalmaz.

Kamp yapmak 22

Kamp ateşi yakmak istiyorsanız önce ateş yakmak için uygun bir noktada mısınız onu inceleyin. Velhasıl en ufak bir hata geri dönülmez, vahim sonuçlara neden olabilir. 

Doğaya en az zarar verecek şekilde kamp yapmanız gerektiğini unutmayın. Oradaki canlılığa zarar verecek, dokuyu bozacak eylemlere girişmeyin.

kamp yapmanın sorumlulukları ve faydaları 1

Kısa kısa kamp yapmanın faydaları:

• Şehir gürültüsünden ve çirkinliklerinden uzaklaşırsınız
• Doğa ile iç içe olmak psikolojiye de iyi gelir; fiziken ve ruhen yenilenirsiniz
• Doğa Ana ile bağlarınız kuvvetlenir
• Kesinlikle daha iyi bir uyku sizi bekliyor
• Özgürlüğünüzü hissedersiniz
• Kampta edineceğiniz işler şehir yaşamınızda da size katkı sağlar
• Daha güçlü bir insan olursunuz

Alın çadırınızı ve çantanızı atın kendinizi doğaya! Çocuklarınızla ve arkadaşlarınızla en güzel zaman geçirme şekli ayrıca. Ormanların içinde, suların kenarında keyif yaparken ve şehrin yüklediği tüm kötü enerjiyi toprağa salarken yeşile iyi davranmayı unutmayın.