Ana SayfaEkolojiHayvanlar AlemiDünyanın uzak sakini: Ugrunaaluk kuukpikensis

Dünyanın uzak sakini: Ugrunaaluk kuukpikensis

-

Geçtiğimiz günlerde, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Florida Devlet Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı 69 milyon yıl önce (Üst Mezozoik Dönem) Kuzey Kutup Dairesi’nde yaşayan yeni bir dinozor türü keşfetti. Bu otçul tür, şimdiye kadar bilinenlerin ışığında en kuzeydeki dinozor türü.

Alaska’nın Prince Creek Jeolojik Oluşumu içerisinde yer alan Colville Nehri boyunca 10 bin civarı dinozor kemiği bulundu. Boyutu yaklaşık 9 metre olan bu yeni otçul dinozor türü, Ugrunaaluk kuukpikensis (Alaska’da Inuit yerlilerine ait Inupiaq dilinde: Colville Nehri’nin Antik Otlayıcısı) diye adlandırıldı.

Bu türe ait kemiklerin çoğunluğu Liscomb Bonebed’de toplandı. Bu özel alandaki iskeletlerin büyük kısmı genç dinozorlardı ve boyları 3 metre civalarındaydı. Paleoantologlar tarafından, genç bir U. kuukpikensis sürüsünün aniden oluşan bir çökelti sonucunda öldüğü ve bu kalıntıların o sürüye ait olduğu düşünüldü.

Ekibin başındaki Paleobiyolog Prof. Dr. Gregory M. Erickson, dinozoru tanımlarken: “Tıpkı Godzilla gibi arkasında sorguçları vardı” ifadesinde bulundu. Meslektaşı Patrick Druckenmiller ise, kutup dünyasında dinozorların yaşadığını dile getirmenin kısa bir süre öncesine kadar komik karşılanabildiğini belirtti.

U. kuukpikensis 2
U. kuukpikensisin kafatası (Fotoğraf: Hirotsugu Mori et al / Sci-News.com)

 

Gagalı-memeli ve sorguçlu (hadrozor) bir tür olan U. kuukpikensis; ön bacakları, arka bacaklarından kısa olmasına rağmen dört ayak üzerinde yürüyebilmekteydi. Dinozorun çenesinde, bitkileri en iyi şekilde öğütebilmesi için, en az bin tane diş vardı.

3 boyutlu yazıcı ile oluşturulmuş Ugrunaaluk kuukpikensis
3 boyutlu yazıcı ile oluşturulmuş Ugrunaaluk kuukpikensis

Araştırmacılar, dönemin Arktik Alaska’sında bolca ağaç bulunduğunu, çünkü genele göre iklimin daha sıcak yaşandığını; ama, günümüzdeki kışlar kadar soğuk olmasa da, kışların karanlık ve büyük ihtimal kar yağışlı geçtiğini belirtti. Bu koşullarda bitkiler de büyüyemediğinden; bu dinazorlar kış mevsimlerinde muhtemelen eğrelti otu, ağaç dalı ve kabuğu gibi besin değeri düşük şeylerle besleniyordu.

Paleoantologlara göre, U. kuukpikensis; Alberta, Montana ve Güney Dakota civarlarında 70 milyon yıl önce yaşamış hadrozor bir tür olan Edmontosaurus ile en yakın akrabaydı. Fakat, bu yeni türdeki özelliklerin bazıları Edmontosaurus veya başka bir gagalı-memeli türünde mevcut değildi. U. kuukpikensisin kafatasında, özellikle de ağız çevresinde benzersiz kemik yapıları vardı.

Patrick Druckenmiller yaptıkları çalışmayı şu sözlerle özetledi: “Çalışmalarımız; Kuzey Kutup Dairesi üzerinde dinozor gelişimi yaşanmış olduğunu ve keşfimizin Alaska’ya özgülüğünü gösteriyor.”

Kaynak: NY Times, Sci News, Washington Post

SON YAZILAR

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...

Tayland donanması askerleri yanan ve batmakta olan gemiden kedileri kurtardı

Tayland donanması yanan ve batmakta olan bir gemiye terk edilen 4 kediyi kurtardı. Salı günü gerçekleşen kazada öncelikle insan tayfasının boşaltıldığı anlaşıldı. Bu durumda görev...
Bahadır Cebeci
Bahadır Cebecihttp://[email protected]
Bu sıralar Ankara'da ikamet etmektedir. İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Prehistorya Anabilim Dalı mezunudur. Uzun süre kazılarda çalışmıştır. Varoluşumuzu ve insanlık tarihimizi, doğanın büyüleyici inanılmazlığını sürekli sorgulayıp araştıran bir çeşit dünyalıdır.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol