Doğanın sunduğu güzelliklerden yararlanarak ortaya sanat eserleri çıkaran bir kadın, Nur Akyüz. Eserlerini de Gaya ismiyle Facebook sayfasında seyrimize sunuyor.

Maske figürünün ağırlıkta olduğu sanat eserlerini doğanın bizlere sunduğu hepimizin günlük hayatında karşılaştığı malzemelerden yapıyor. Kalıp üstüne işlediği bu “malzemeleri” yani doğanın bize, sokaklara bıraktığı her şeyi değerlendiriyor. Kalıpların üstüne yaprakları yapıştırarak başladığı bu işte amacı maddi kazanç değil. Eğer bir hedef koyacaksam, bu, gelecek bir zamanda, yaptıklarımı sergilemek olur, diyor. O kadar çok malzemesi varmış ki, şimdi önceden yaptığı eserlerine de yeniden eklemeler yapıyor.

Yapraklar, tohumlar, dallar, çiçekler, meyveler, kozalaklar, ağaçlar, çalılar…

Aklımıza gelebilecek her şeyi kullanarak yaptığı bu eserlerde kozalaklara, yapraklara, tohumlara, çiçeklere farklı biçimlerdeyken bakılmasını istediğini belirtiyor.

Doğaya dikkat çekmek, Nur Akyüz ve sanatı için ilk sebep. Çünkü doğanın her bir parçasının eşsiz olduğunu düşünüyor, bunun da herkes tarafından görülmesini istiyor.

Nefes almamızı sağlayan, bizlere huzur katan doğaya her fırsatta şükranlarını sunduğunu belirten Akyüz ile konuşmamız bu güzel kadının şu cümlesiyle bitiyor:

Her ağacın bir insan gibi canlı olduğunu unutmamız dileğiyle…