Okuma süresi: 3 dakika

Hayvanların kâr uğruna sömürülmesi, öldürülmesi gerçekten dayanılmaz bir durum. İnsanların bu gezegenin ebedî düşmanı olduğunu artık anlasak da dünyanın dört bir yanından okuduğumuz sömürü haberlerine yine şaşırıyorum.

Bir tür, hem kendine hem doğasına hem de diğer canlılara nasıl bu kadar zararlı olabiliyor, hâlâ aklım almıyor. Kabullenemiyorum belki de. Aşağıdaki haberlerdeki tüm olaylar karşısında yapılan açıklamalar sadece komik. Yapılan sömürülere uydurulan kulplar çok anlamsız çünkü hayvanların insanlar tarafından para uğruna sömürülmesi için hangi şartlar uygun olabilir ki?! Hiçbir şekilde sömürülmeyi hiçbir hayvan hak etmiyor.

Aşağıdaki üç haber de yakın zamanda meydana gelmiş, insan-dışı hayvanlara yapılan iğrençlikleri içeriyor.

Olimpiyat etkinliklerinde öldürülen Juma

Brezilya’da Olimpiyat etkinliklerinde kullanılan Juguar, olimpiyat meşalesinin taşınması sırasında öldürüldü.

Reuters‘ın haberine göre; zincirlenmiş ve oturtulmuş dişi jaguar, bakıcılarının elinden kaçtıktan sonra bir askere doğru yaklaştı; ardından asker, silahı ile ateş ederek onu vurdu. Meşale töreni ve jaguarın öldürülmesi Brezilya’nın kuzey kenti Manaus‘ta askeri eğitim merkezine bağlı bir hayvanat bahçesinde meydana geldi.

Buzzfeed‘e göre askeriye bu olayı kınamadı ve sadece askeriyenin fiziksel bütünlüğünün korunması için güvenlik prosedürü olarak hayvanın bir tabanca ile vurulduğunu ve öldüğünü açıkladı.

Eyaletlerin vahşi hayvanları kullanmasını denetleyen Ipaam‘a göre jaguarın orada bulunması yasadışıydı. Ipaam’ın açıklamasına göre, Juma isimli jaguarın olimpiyat etkinliklerinde yer alması için herhangi bir talep olmamıştı.

Olaydan sonra 2016 Olimpiyat komitesi ise Twitter üzerinden bir özür yayınladı: “Barış ve birliğin sembolü olan olimpiyat meşalesinin, zincirlenmiş vahşi bir hayvanın yanında sergilenmesine izin vermekle hata ettik. Bu görüntü bizim inanç ve değerlerimize aykırı. 2016 Rio’da bu tür olayların artık yaşanmayacağının sözünü veriyoruz.”

Brezilyalılar ve hayvanseverler ise olayla ilgili öfkesilerini dile getirdi. 2016 Rio’nun Twitter üzerinden yazdığı özür iletisine birçok kişi öfkeli şekilde cevap yazdı: “Jaguarın bu karmaşa ile ilgisi yoktu. Kaçmaya çalıştı ve sonu ölüm oldu”, “Bir meşale törenine jaguar getirmenin ne anlamı var?”

brezilya-jaguar-juma-3PETA ise internet sitesi üzerinde şöyle bir açıklama yazdı: “Yabani hayvanlar esir tutuluyor ve korkutucu, acı dolu ve daima doğal olmayan şeyler yapmaya zorlanıyor. Bu da onları adeta saatli bombaya dönüştürüyor.”

Defenders of Wild‘a (Yaban Hayatı Savunucuları) göre; jaguarlar, yaban hayatında tahmini 15 bin popülasyonları ile yakın gelecekte tehdit altına girecek türler arasında.

Uyuşturulmuş aslan ile poz veren turistler

Yaklaşık iki ay önce kadar, Endonezyalı hayvan hakları organizasyonu Akrep Yaban Hayatı Ticareti İzleme Grubu (Scorpion Wildlife Trade Monitoring Group), ağır şekilde uyuşturulmuş aslan ile poz veren turistlerin görüntülerini sızdırdı. Aşağıda izleyeceğiniz video, tüm dünyadan internet kullanıcıları ve hayvanseverlerin odak noktası oldu.

Mirror‘a göre; görüntüler, Bogor’daki Taman Safari Hayvanat Bahçesi‘nde çekildi. Personel, cop ile aslanın kafasını yukarı kaldırarak aslanı uyanık kalmaya zorladığı çok açık. Daha sonra bir çocuk yanına oturarak fotoğraf çektiriyor fakat bilincini açık tutmak aslan için gerçekten çok zor. Haliyle kafası geriye doğru düşüyor. Tüm bunların, aslan ile fotoğraf çektirmenin ücreti ise 1 paund.

Koruma parkı sözcüsü Yulius Suprihardo‘a basına, aslan yavrularının 12 saatten fazla uyuduğunu, videodaki aslanın uyuşturulmadığını, sadece uyukladığını söylüyor.

Deniz kaplumbağası üzerine çocuklar çıkartıldı

Bir deniz kaplumbağasının yanlış insan kalabalığının eline düşmesi ile sahil gezisi kabusa döndü.

Geçtiğimiz günlerde, bir Caretta caretta iddiaya göre Beyrut’taki Havana sahilinde sudan sürüklendi. Sadece özçekim için kullanılmayıp, üstüne saldırıya uğradı.

Görgü tanıklarından birine göre, kaplumbağa sudan sürüklenerek çıkartıldı. Grean Area‘ya göre sonra kıyıya atıldı, dövüldü ve üzerinde basıldı.

Animals Lebanon’ın yönetici müdürü Jason Mier, the Dodo internet sitesine, kaplumbağaya bir çubuk ile vurulduğunu gören bir kişi ile konuştuğunu anlattı.

dovulen-kaplumbaga-lubnan-1Olayın farkına varan kişiler, kaplumbağaya zarar veren insanları durdurup, kaplumbağayı güvenli bölgeye taşıdılar.

Animals Lebanon, olayın sonrasında yaralı kaplumbağaya yardım etmek için iletişime geçen bir avuç yardım kuruluşlarından biriydi (Hayvan koruması Lübnan’da yeni gelişen bir durum). Sorumluluk alarak, en yakın zamanda tekrar okyanusa dönebilmesi için kaplumbağayı veterinere götürdüler.

Mier, kaplumbağanın kafasına vurulduğu yerde çok belirgin bir nokta olduğunu söyledi.

Mier, Kaplumbağanın kafasındaki yaranın başka bir şeyden de olabileceğini ifade eden, benzer sonuç gösteren, iki ayrı veterinerin olduğunu da ekledi.

Kaplumbağa, Animals Lebanon tarafından kurulan tedavi havuzunda antibiyotikler ile iyileştirilmeye çalışılıyor. Mier, 15 gün içinde kaplumbağa’nın durumunun ne kadar gelişme gösterdiğini anlamak için yeniden değerlendirileceğini de söyledi.

Bunlara benzer haberleri çoğu zaman okuyoruz. Kimisi bize çok uzak yerlerde kimisi üniversite bahçelerimizde gerçekleşiyor. Bazen yan sokağımızdaki komşu köpeğini terk ederek taşınıyor. Bu utanç dolu, üzücü örnekler tükenmiyor ne yazık ki.

Hayvanların sömürüldüğü hiçbir şeyi satın almayın, yunus parklarına, hayvanat bahçelerine gitmeyin, tabağınızdaki yiyeceği değiştirin (bknz: veganizm), hayvanlı sirklere çocuklarınızı götürmeyin…

Kötülük çoğu zaman seçilmiş bir şeydir. Kötü olmayı seçmek zorunda değiliz.

Kaynak: EcoWatch, True Activist, The Dodo