Okuma süresi: < 1 dakika

Sokağa atılan sigara izmaritleri gün geçtikçe büyüyen bir çevre sorunu. Sigarasını yere atarken doğaya vereceği zararı göz önünde bulunduran insan sayısı yok denecek kadar az. Peki, atılan izmaritlerin doğaya karışması 15 yıl sürüyor desek?

Sigara izmariti selülozik asetat denilen bir maddeden yapılıyor ve doğada kendi kendine yok olacak şekilde üretilmiş. Fakat bunun gerçekleşmesi için gerekli olan tek ortam çamurlu, ıslak, bakterili bir kanalizasyon ortamı. Bu ortamda bile bulunsa bir sigara izmaritinin yok olma süresi 9 ay.

Sigara izmaritleri

İnsanların pek dikkatini çekmeyen, hatta birçoğunun çevre sorunu olarak görmediği bu durum, gün geçtikçe büyüyen bir sorun olmaya devam ediyor. Bu durumun farkına varan bazı bilim insanları ”toplumu sigara içmekten vazgeçiremiyorsak, sigara filtrelerini daha faydalı hale getiririz” demişler.

Greenbutts ile yeşil izmaritler!

Greenbutts, doğada hızla çözünen filtrelerin üretimini yapan bir firma ve ürettikleri filtreleri yüzde 100 doğa dostu olarak adlandırıyor. Firma filtrelerin içeriğinin keten, pamuk ve kenevirden üretildiğini ve doğada çok kısa sürede çözüldüğünü söylüyor. Filtrelerin içerisine birkaç adet bitki tohumu koyan firma, sonucu düşünülmeden doğaya atılan sigara izmaritlerinin çok güzel işler başaracağına inanmakta.

Kaynak: True Activist, Greenbutts