Okuma süresi: 2 dakika

Yenilenebilir enerji konusunda her geçen gün kendisini geliştiren Danimarka tarihi bir rekor kırdı. Geçtiğimiz perşembe günü yapılan açıklamalara göre, ülkenin enerji ihtiyacının yüzde 140’ı rüzgâr enerjisinden karşılandı.

Konumu sayesinde rüzgâr enerjisi üretmeye elverişli Danimarka toprakları, geçtiğimiz hafta normal seyrinden yüksek rüzgârlar ile ülke ihtiyacının yüzde 140’ına denk enerjiyi üretti. İhtiyaç fazlası enerjinin yüzde 80’i Almanya ve Norveç ile paylaşılırken, yüzde 20’si İsveç’e aktarıldı.

2014 yılı ile karşılaştırıldığında Danimarka’nın rüzgar türbinleri ülke ihtiyacının yüzde 39’unu karşılarken son gelişmeler yenilenebilir enerji uzmanlarını heyecanlandırdı. Ecofys Enerji Danışmanlığı’ndan Kees van der Leun’un açıklamalarına göre, Danimarka’nın 2020 yılı yenilenebilir enerji planına, belirlenen tarihten önce ulaşılması bekleniyor.

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (EWEA) sözcüsü Oliver Joy yaşanan gelişmeler üzerine yaptığı açıklamada, “Bu durumla enerjisini yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan sağlayan bir dünyanın hayal olmadığını görüyoruz. Rüzgâr enerjisi ve yenilenebilir kaynaklar, hem karbon salımı problemine çözüm hem de yüksek talep zamanlarında rezerv güvencesi olabilirler” dedi.

(Fotoğraf: Morten Stricker)
(Fotoğraf: Morten Stricker)
(Fotoğraf: Katharina Wieland-Müller)
(Fotoğraf: Katharina Wieland-Müller)

Her ne kadar rüzgâr enerjisi; temiz enerji, yeşil enerji olarak adlandırılsa da rüzgar enerjisinin bulunduğu ekosistemdeki canlılar üzerinde yarattığı tehlike, bu enerji türünün doğa dostu olarak adlandırılması konusunda şüphe teşkil ediyor. Yenilenebilir enerji uzmanları konu hakkında gelişmelerin devam ettiğini, rüzgâr türbinlerinin tamamıyla doğa dostu olması üzerinde çalıştıklarını belirtiyor.

Kaynak: Yeşil Gazete, The Guardian, The Plaid Zebra