Ana Sayfaİnsan ve ToplumYeşil FelsefeDoğaya dokunarak öğrenen çocuklar: Vietnam’ın sürdürülebilir anaokulu

Doğaya dokunarak öğrenen çocuklar: Vietnam’ın sürdürülebilir anaokulu

-

Geçmişte uçsuz bucaksız pirinç tarlaları ve zengin kahve mahsulüne sahip Vietnam da birçok ülke gibi kentleşmeyi hızlandırmak için ekonomik faaliyetlerini değiştirdi.

Tarıma dayalı ekonominin önem kaybetmesiyle doğadan kopmamak için yeni yöntemlere başvuruluyor. Ödüllü mimar Vo Trong Nghia, Vietnam’daki bir anaokulu için çocukların sürdürülebilir yaşamı tanımasını ve alışkanlıklarını bu yönde şekillendirmesini sağlayacak bir tasarım sundu.

Farming Kindergarden adı verilen ve pretzel şeklinde inşa edilen okul, tropikal muson ikliminin etkili olduğu Dongnai’de yer alıyor.

Bir ayakkabı fabrikasının yakınında konumlandığı içinse çoğunlukla fabrika çalışanlarının çocuklarına ev sahipliği yapıyor.

1,9 milyon dolardan daha düşük bir bütçeyle kurulan okul, çocuklara kendi sebze ve meyvelerini nasıl yetiştireceklerini öğretmek amacıyla bir çatı bahçesine sahip, aynı zamanda enerji tasarrufunu sağlamak için binaya çift yalıtım uygulanmış.

sürdürülebilirokul1 Bazı yerlerde avluya kadar alçalan yeşil çatı, yükseldikçe sınıfların etrafından dolaşıyor. “Çatının alçalması, avludan bahçeye ulaşımı kolaylaştırıyor. Çocuklar burada tarımın ve doğayla kurulan ilişkinin önemini kavrıyor” diyor Vo Trong Nghia.

sürdürülebilirokul2 Üç farklı yerde konumlanan oyun alanları ise çocukların güvenliğini sağlamak ve onları okulun çevresindeki çevre kirliliğinden uzaklaştırmak için tamamen çimlerle kaplı.

Binanın suyu güneş enerjisiyle ısınıyor ve yakında bulunan fabrikanın filtrelenen suyu bahçeyi ve oyun alanlarını sulamak için kullanılıyor. Binanın iki yanında bulunan büyük pencereler gün ışığını içeri taşımanın yanında doğal hava akışı da sağlayarak havalandırma sistemi ihtiyacını yok ediyor.

Okul ziyarete açık, isteyen öğrenciler sürdürülebilirlik ve tarım üzerine dersler alabiliyor.

sürdürülebilirokul3 sürdürülebilirokul4 sürdürülebilirokul5 sürdürülebilirokul6 sürdürülebilirokul7 sürdürülebilirokul9 sürdürülebilirokul10 Kaynak: The Plaid Zebra 

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Bahar geldi: Aylardan Mayıs, günlerden Hıdırellez; gününüz hep güneşli, talihiniz hep bol olsun

Zaman akıp gider... İnsan bu hayattan geçerken nice mevsimleri ve nice baharları da beraberinde yaşar. Belki farkındadır, belki de bilincinde değildir ama kaç kez kim...

Ekoloji ve Kadının Kesişim Noktası: Ekofeminizm

Feminizm, 18. yüzyılda İngiltere’de ortaya çıkan ve 1792 yılında Mary Wollstonecraft’ın ''A Vindication of the Rights of Women'' adlı eseriyle akademik alanda yer edinmiştir. Kadın...

AKP ve MHP bu sefer de Eskişehir’deki hayvanlara saldırı hazırlığında

AKP ve MHP Türkiye'nin doğasından öyle nefret ediyor ki hiçbir yerde yeşil, orman, hayvan görmek istemiyorlar. Ağacı odun, hayvanı et ya da zevk malzemesi olarak...
Esra Çelik
Esra Çelik
Yaşar Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü öğrencisi, flag futbol oyuncusu ve hayvan hakları aktivisti. İyileşme için okuyan, gören, "çeviren".

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol