Ana SayfaEkolojiDoğaDoğayı akışına bırakan huzurlu Zen tilkileri

Doğayı akışına bırakan huzurlu Zen tilkileri

-

Hollandalı doğa fotoğrafçısı Roeselien Raimond, vahşi yaşamdaki tilkilerin hayata nasıl yaklaştıklarını göstermek amacıyla bir proje hazırlamış. Gündelik yaşamlarında oldukça huzurlu ve sakin olan vahşi tilkiler, adeta bir Zen ustası gibi hayatın küçük detaylarının tadını çıkarıyor. Onların hırsları yok, paraları yok, egoları yok. Sadece kendilerini doğanın engin huzuruna bırakıp hayatı düz ve basit yaşıyorlar.

Bored Panda‘ya verdiği röportajda hayatını aynı bu tilkiler gibi akışına bırakarak ve huzurla yaşadığını anlatan Raimond, yaptığı çekimlerin başarılı olmasının sırrını şu şekilde açıklıyor:

“Tilkileri en çok kendilerini tamamen bıraktıkları zaman seviyorum; acıdan, soğuktan, açlıktan, korkudan veya başka bir rahatsız edici unsurdan uzak tamamen kendilerini hayatın akışına bıraktıkları zaman… Elbette onların da devam etmesi gereken bir hayatları, ihtiyaçları ve sorumlulukları var.

Bu zorunlu görevler yerine getirildikten sonra ise gerçek bir huzur süreci başlıyor. Ben de çekimlerimi tilkileri örnek alarak gerçekleştirdim. Eğer fotoğraflarını çekmeye fazla istekli olursanız, hayvanlar bunu hissediyor ve savunma içgüdüleri ön plana çıkıyor. Ne kadar fazla uğraşırsanız o kadar amacınızdan uzaklaşıyorsunuz. Ben de Zen tilkileri gibi yapıyorum. Güneşi tenimde hissedip ferah havayı içime çekerek kendimi doğanın akışına bırakıyorum.”

Raimond’ın verdiği röportajdan kesitler ile birlikte hayatını büyük bir dinginlik içinde sürdüren doğanın biricik yavruları kırmızı tilkiler…

En güzel hayvanlar, mutlu hayvanlardır.”

zen-foxes-1Tilkileri en çok kendilerini tamamen bıraktıkları zaman seviyorum; acıdan, soğuktan, açlıktan, korkudan veya başka bir rahatsız edici unsurdan uzak tamamen kendilerini hayatın akışına bıraktıkları zaman…”

zen-foxes-2Tilkiler, varoluş halinin huzuruna herkesten çok varırlar.”

zen-foxes-3Elbette onların da devam etmesi gereken bir hayatları, ihtiyaçları ve sorumlulukları var. Bu zorunlu görevler yerine getirildikten sonra ise gerçek bir huzur süreci başlıyor.

zen-foxes-4Tilkiler, ruhsal farkındalığını keşfedercesine tamamen anı yaşayan, canlılar. Ne yoga dersine ihtiyaçları var ne de meditasyon yapmaya, rahatlamak onların ikincil doğası.”

zen-foxes-roeselien-5Temiz havayı içlerine çeker, güneşin sıcaklığını kürklerinde hisseder ve gözlerini kapatırlar. İşte bu kadar basit!

zen-foxes-6Zen tilkilerini fotoğraflarken bir tezat yaşarsınız: Ne kadar fazla çabalarsanız, amacınızdan o kadar uzaklaşırsınız.”

zen-foxes-7_Eğer fazla hevesli olursanız, hayvanlar bunu hisseder ve kendilerini savunmaya alırlar. Çünkü onlardan bir şey istediğinizi bilirler.”

zen-foxes-8Eğer olayları akışına bırakıp öyle başa çıkmaya çalışırsanız ve çevrenizi saran doğayı kucaklarsanız, neler olacağını tahmin bile edemeyiz.”

zen-foxes-9Hiçbir şey olmazsa ne olacak, en azından güzel bir gün geçirmiş olursunuz.”

zen-foxes-10Ben de tilkiler ne yapıyorsa onu yapıyorum…

zen-foxes-11Sadece orada bulun ve neler olacağını izle…

zen-foxes-12Bu arada temiz havanın ve tenime değen güneşin tadını çıkardım.”

zen-foxes-13

Kaynak: Bored Panda 

Hazırlayan:Esra Aydın

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol